Powstanie trasa rowerowa Tychy - Bieruń?

Tychyrower

Redakcja

13 lutego, 2024

Maciej Gramatyka, pełniący obowiązki prezydenta Tychów i Krystian Grzesica burmistrz Bierunia podpisali porozumienie w sprawie rozbudowy ulicy Oświęcimskiej i budowy trasy rowerowej z Tychów do Bierunia. Szacunkowy koszt to prawie 35,5 miliona złotych, z czego wydatek Tychów to prawie 31 milionów złotych, a Bierunia ponad 4,5 miliona złotych.

Przy podpisaniu porozumienia towarzyszył im były prezydent Tychów, aktualnie senator Andrzej Dziuba. Podpisany dokument dotyczy rozbudowy odcinka ul. Oświęcimskiej, od. ul. Serdecznej w Tychach, do ul. Homera w Bieruniu. Wzdłuż całego odcinka, po południowej stronie, powstanie asfaltowa dwukierunkowa trasa rowerowa wraz z ciągiem pieszym o łącznej szerokości minimum 3,5m. Przebudowane zostaną: kanalizacja, kanały technologiczne, sieci teletechniczne i energetyczne oraz zmontowane zostanie oświetlenie. Nowy szlak dla jednośladów stanowić będzie cenne ogniwo w sieci połączeń wchodzących w skład Regionalnych Tras Rowerowych woj. śląskiego.

- Bieruń czeka na to połączenie od lat. Trasa zapewni bezpieczne połączenie między naszymi miastami i każdy - niezależnie od wieku będzie mógł poruszać się tą ścieżką komfortowo. Pozwoli to także na wzajemne korzystanie z infrastruktury - mówi Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia.

Według planu na skrzyżowania ulicy Oświęcimskiej z ul. Świerczyniecką zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna, powstaną przejścia dla pieszych oraz niezbędne ciągi piesze i rowerowe na wlotach bocznych. Wybudowane zostaną m.in. nowe zatoki autobusowe dla przystanków: „Tychy Droga do Świerczyńca”, „Bieruń Osiedle Wygoda”, oraz „Tychy Osiedle Homera” i Bieruń Osiedle Homera”.

- Nikogo nie trzeba przekonywać, że taka inwestycja ma ogromne znaczenie. W Tychach ścieżki rowerowe są traktowane priorytetowo w zasadzie od momentu powstania miasta, czas prezydentury Andrzeja Dziuby był kontynuacją inwestycji w tym obszarze - mówi Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów.

Realizację inwestycji przewiduje się na lata 2025-2027. Szacunkowy koszt to prawie 35,5 miliona złotych, z czego wydatek Tychów to prawie 31 milionów złotych, a Bierunia ponad 4,5 miliona złotych. Samorządy liczą również na pozyskanie środków zewnętrznych.

fot. UM Tychy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.6µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3