Będzie jaśniej na Pogorii III. Ogłoszono przetarg na budowę parkowego oświetlenia

Pogoria 3

Redakcja

26 lutego 2024

Ogłoszono przetarg na budowę parkowego oświetlenia wzdłuż wschodniej strony Pogorii III. To pierwszy etap inwestycji, którą mieszkańcy wybrali do realizacji w Budżecie Obywatelskim.

Pierwszy etap – od ulicy Średniej do ulicy Zakładowej – zakłada posadowienie po wschodniej stronie zbiornika 76 słupów wraz z 76 parkowymi oprawami. Dodatkowo na co drugim słupie planowany jest montaż ledowych naświetlaczy do oświetlenia zieleni.

– Zaprojektowane oprawy zużywają czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż sodowe oprawy uliczne. Ponadto zastosowany zostanie system sterowania, który stopniowo będzie redukował poziom natężenia oświetlenia w godzinach nocnych – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej dodaje, że nowe oprawy będą mieć właściwości podobne do tych opraw, które już w zeszłym roku zostały zamontowane na molo i wzdłuż promenady na Pogorii III.

– To lampy, które nie dają efektu olśnienia i nie mają elementów barwy światła niebieskiego, które przyciąga owady. Dlatego to idealna propozycją dla miejsc widokowych, naturalnych parków i terenów, gdzie światło ogranicza możliwości obserwowania nieba lub nocnego życia owadów i ptaków nocnych – mówi Marek Mrówka.

Wiceprezydent Damian Rutkowski zapowiada, że w tym roku zrealizowany zostanie także drugi etap inwestycji, czyli od strony linii kolejowej po zachodniej stronie jeziora. Przetarg na montaż słupów i opraw w tamtym miejscu zostanie ogłoszony po opracowaniu dokumentacji projektowej.

Projekt oświetlenia ścieżki wygrał w Budżecie Obywatelskim w 2023 roku. W głosowaniu mieszkańców zyskał 4680 głosów.

powiązane artykuły:

Monitoring jakosci powietrza
Lokalne 2 lutego 2024

17 czujników rozmieszczonych na terenie Dąbrowy Górniczej umożliwia monitorowanie stężenia pyłów

Powrót tramwajów do dabrowy gorniczej
Lokalne 15 lutego 2024

Nowy układ torowy jest gotowy na przyjęcie ruchu tramwajowego, zatem od poniedziałku 19 lutego tr

Krem pod oczy wart wyróbowania
Lifestyle 19 lutego 2024

Troska o delikatną skórę wokół oczu to kluczowy element rutyny pielęgnacyjnej dla wielu z nas. W

Skin streaming na skore
Lifestyle 20 lutego 2024

Skin streaming, czyli moda na zupełnie inną pielęgnację ciała zainicjowana przez influencerki sp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.6µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3