Barbórka, czyli święto górników. W tle kryzys i brak węgla

Miner gad31c0cfa 1920

Redakcja

4 grudnia 2022

4 grudnia to najważniejszy dzień dla szeroko rozumianego górnictwa! Uczczenie świętej Barbary jako patronki górników to w szczególności ważna uroczystość dla Górnego Śląska. 

Dziś Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika. To wspomnienie świętej Barbary - patronki górników i hutników. Dla mieszkańców w województwie śląskim 4 grudzień zawsze kojarzył się z biesiadami oraz radością. W końcu brać górnicza mogła powrócić do swoich karczm piwnych i zabaw. Wszystko po to, żeby 4 grudnia skupić się na oficjalnych uroczystościach i podziękować za kolejny rok pracy. 

Stałym elementem obchodów barbórkowych jest tradycyjne budzenie mieszkańców Górnego Śląska. Orkiestry górnicze w wielu miastach grają na ulicach, dając znać, że rozpoczął się 4 grudnia. Najsłynniejsze "barbórkowe budzenie" odbywa się w katowickim Nikiszowcu, gdzie orkiestra KWK Wieczorek gra mieszkańcom od wielu lat.

2022 rok był tragiczny dla polskiego górnictwa, a zwłaszcza dla górników z Górnego Śląska. 19 ofiar zdarzeń z kopalń Pniówek i Zofiówka oraz 7 osób o statusie zaginionych. Tegoroczna barbórka to dla ich kolegów moment na wspomnienia, ale również docenienie tego, co mają i że z każdej szychty wracają do swoich rodzin

Ten rok również będziemy pamiętać jako okres, w którym w Polsce zabrakło węgla. Ponownie należy zadać pytanie: kiedy nasi przywódcy przestaną uprawiać politykę na węglu, a zaczną w końcu przygotowywać nasz kraj do transformacji energetycznej? wówczas. Serce zwłaszcza Górnego Śląska zbudowanego jest z "czarnego złota", ale świat idzie do przodu. Nasz region był fundamentem kraju po odzyskaniu niepodległości i po II WŚ. I może być tak również w przyszłości. Wystarczy tylko chcieć. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3