Pięć osób oskarżonych o oszustwa "metodą na policjanta"

Telephone g9dad5f29b 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

4 grudnia 2022

Pięć osób oskarżonych jest o dokonywanie oszustw metodą na policjanta w Będzinie, Gliwicach, Warszawie i Rzeszowie. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu, która skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia.

Trzech mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 18 do 43 lat zostało oskarżonych o dokonanie 31 przestępstw m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dokonywaniem oszustw metodą „na policjanta”, posiadanie narkotyków oraz paserstwo. Działali w okresie od stycznia do marca 2022 roku.

Oszuści dzwonili do swoich ofiar i podawali się za policjantów, którzy biorą udział w tajnej operacji. Mówili, że akcja polega na zatrzymaniu złodzieja, który w porozumieniu z pracownikiem banku planował ukraść pieniądze z rachunku bankowego osoby, którą przed tym ostrzegano.

- Pokrzywdzonych przekonywano, żeby wraz z policjantami uniemożliwili sprawcom popełnienie przestępstwa. W tym celu musieli szybko jechać do banku, wypłacić ze swojego konta pieniądze i przekazać je fałszywemu policjantowi, który miał je zabezpieczyć przed kradzieżą. Pokrzywdzeni wierząc w to, że biorą udział w tajnej policyjnej akcji przekazali oskarżonym pieniądze od 17.000 do 65.000 złotych - informuje sosnowiecka prokuratura.

Oskarżeni mieli przejmować też kontrolę nad rachunkami bankowymi osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych i wypłatą z nich środków poprzez przesyłanie do pokrzywdzonych wiadomości tekstowych SMS z linkiem do strony internetowej wyglądem łudząco przypominającą autentyczną stronę logowania do banku. 

- Akt oskarżenia obejmuje też zarzuty dotyczące posiadania przez parę 18 – latków nieznacznej ilości środków psychotropowych w postaci mefedronu i amfetaminy oraz paserstwa uzyskanego za pomocą czynu zabronionego aparatu telefonicznego marki Samsung. Narkotyki i pochodzący z przestępstwa telefon zostały ujawnione u oskarżonych przez funkcjonariuszy Policji w wyniku przeszukań - dodaje prokuratura. 

W przypadku czterech osób został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 258 § 1 k.k.), natomiast za popełnienie przestępstwa oszustwa kara pozbawienia wolności do lat 8 (art. 286 § 1 k.k. oraz art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 287 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.). Przestępstwo paserstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 (art. 291 § 1 k.k.), a za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do roku (art. 62 ust. 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii).

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3