Akumulator samochodowy – kiedy wymieniać?

Akumulator samochodowy kiedy wymieniac

Redakcja

6 września 2022

Wymiana akumulatora samochodowego to zdarzenie, z którym zetknie się w swoim życiu niemal każdy kierowca. Żaden moment nie jest dobry na zamianę baterii, prawda? Wielu kierowców odkłada wymianę na ostatnią chwilę, co nie jest dobrą praktyką. Lepiej dokonać tego zawczasu, obserwować stan swojego pojazdu. Istnieją wydarzenia, które wyraźnie pokazują, że czas na wymianę akumulatora samochodowego. Kiedy nadchodzi taka pora?

Znaczenie akumulatora samochodowego

Akumulator samochodowy jest ważnym elementem pojazdu, zaliczanym do grupy części eksploatacyjnych. Ich domeną jest stopniowe zużywanie – na skutek zwykłej codziennej eksploatacji. Nawet pierwszomontażowy, fabryczny akumulator samochodowy z czasem ulegnie zużyciu. Konieczna będzie jak najszybsza wymiana. Warto stale obserwować stan swojego pojazdu. Nieprawidłowa eksploatacja, wada fabryczna, uszkodzenie mechaniczne akumulatora może go trwale uszkodzić. Mieszkasz na Górnym Śląsku? Sprawdzając warsztaty samochodowe w Gliwicach, znajdziesz miejsca, w których można sprawnie wymienić akumulator.

Kiedy akumulator samochodowy nadaje się do wymiany?

Akumulator samochodowy nie jest wiecznym elementem pojazdu. Zużywa się najczęściej na skutek zwykłej, długotrwałej eksploatacji. Kres jego żywotności można poznać po częstych problemach. Akumulator samochodowy nagle słabiej pracuje, jest bardziej wrażliwy na wysokie temperatury, a także nie radzi sobie z jazdą w trudniejszych warunkach. Zima to również nieprzyjemna pora dla zużywającego się akumulatora. Gdy na zewnątrz panują duże mrozy, właściwości urządzenia mogą spaść nawet o połowę, co przedkłada się na gorszą pracę.

Ciężko jest wyliczyć lub oszacować czas żywotności akumulatora. Stopień jego funkcjonowania zależy od typu, marki, sposobu użytkowania oraz przeznaczenia.

Jakie zdarzenia mogą spowodować potrzebę wymiany akumulatora samochodowego?

Wymiana akumulatora samochodowego (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-186-wymiana-akumulatora/miasto-gliwice) może być potrzebna na skutek nietypowych zdarzeń, np. poważnych uszkodzeń mechanicznych, przebiegunowania urządzenia, głębokiego rozładowania. Koniec żywotności baterii może nastąpić na skutek wypadku lub błędu kierowcy, mechanika przy naprawie. Czasem wystarczy mocniejsze uderzenie lub zetknięcie się z niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi, by akumulator samochodowy zgasł na stałe.

Pojedyncze głębokie rozładowanie nie powinno jeszcze znacząco zaburzyć pracy akumulatora. Nie znaczy to jednak, że nie pojawią się konsekwencje – jedno głębokie rozładowanie to spadek poziomu naładowania baterii do 10% zalecanej wartości (lub niżej). Standardowe akumulatory osiągają wtedy napięcie spoczynkowe na poziomie poniżej 11,3 V. Wielokrotne rozładowanie to już gwóźdź do trumny. Wystarczy kilkanaście takich zdarzeń, by pojemność baterii spadła o 60%, co jest równoznaczne z tym, że taki akumulator nie nadaje się do dalszej eksploatacji..

Przebiegunowanie akumulatora to jeden z najważniejszych efektów głębokiego rozładowania. Jeśli masz do czynienia z nową, dobrej jakości baterią, ów proces da się odwrócić. Istnieje wtedy szansa, że akumulator samochodowy powróci do sprawności.

Jak często wymieniać akumulatory samochodowe?

Optymalny czas na wymianę akumulatora samochodowego to 5-6 lat. Jest to szacunkowa liczba – czasem potrzeba zamiany baterii pojawia się znacznie wcześniej. Kierowcy zazwyczaj niechętnie stosują się do zaleceń ekspertów. Bazując na doświadczeniach znajomych, są przekonani, że wysokiej jakości i poprawnie eksploatowany akumulator może przetrwać nawet do 12 lat. To niezupełnie poprawne przekonanie. Akumulatory z czasem tracą sprawność i nie osiągają już parametrów zbliżonych do pierwotnych (niektórzy kierowcy tego nie zauważają). Takie funkcjonowanie baterii może mieć zły wpływ na całą samochodową elektronikę.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3