Zgnilec amerykański znów zaatakował pszczoły. Tym razem w powiacie częstochowskim

60573

Redakcja

6 września, 2022

W związku z wystąpieniem zgnilca amerykańskiego pszczół, okresowo ustanowiono obszar zapowietrzony obejmujący teren leżący częściowo w granicach gmin: Blachownia, Częstochowa, Konopiska i Poczesna.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Częstochowie wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu częstochowskiego. Zgodnie z nim dokonano oznakowania obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie na jego granicach tablic ostrzegawczych o treści: "UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ. OBSZAR ZAPOWIETRZONY".

W oznaczonym obszarze zakazuje bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii:
•     przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece,
•    organizowania wystaw lub targów z udziałem pszczół.

Zgnilec amerykański to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych pszczół wywoływana przez bakterię Paenibacillus larvae. Atakuje ona czerw, czyli larwy pszczół we wczesnym etapie rozwoju.

Obszar zapowietrzony, o którym informują znaki to rejon, w którym istnieje zagrożenie zakażenia się kolejnych rodzin pszczelich. Wynika on z zasięgu lotu pszczoły i wyznaczany jest od wykrytego ogniska choroby. Obszar ten to najczęściej 3 km wokół zakażonej pasieki. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3