Ławka w Sosnowcu ma swój regulamin. "Ławka jaka jest, każdy widzi" [WIDEO]

IMG 20220906 121424
Kastelik

Szymon Kastelik

6 września, 2022

Przy istniejącej już ławce na sosnowieckich Stawikach przy molo urząd postawił regulamin. Składa się z 15 punktów i informuje, w jaki sposób można korzystać z tej zwyczajnej ławki.

WIDEO - ŁAWKA W SOSNOWCU I JEJ REGULAMIN:

Ławka nie wyróżnia się niczym, oprócz tego, że stoi przy niej tablica z regulamin. Dowiadujemy się z niego, że ławka służy do siedzenia i jest taka, jaką każdy ją widzi. Można siedzieć na niej ze zwierzętami czy znajomymi. Zakazuje się jedynie skakania po niej i spożywania alkoholu wraz z paleniem papierosów. 

Uroczyste postawienie regulaminu przy ławce to happening UM Sosnowiec i prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego. Jest to pewna odpowiedź na słynne ławki w konturach Polski, które pojawiają się w całym kraju (jedna z nich stoi w Parku Śląskim przy Planetarium). Chociaż Chęciński zaznacza, że nie chce nikogo krytykować, a jego ławka "wolności i szacunku" ma wzbudzać pozytywne emocje.

- Kurczę... ławka to jest ławka. Mamy na niej usiąść. Odpocząć. Porozmawiać. Uśmiechnąć się - komentuje Chęciński.

Ławka "w Polsce", która stała się internetowym memem, stoi przy Planetarium Śląskim, który został oddany do użytku w czerwcu po kilkuletniej przebudowie. Dojście do niej po schodkach jest "zamknięte" łańcuchem i taśmą. Jednak wystarczy dotknąć konstrukcji, żeby stwierdzić, iż nie jest ona wytrzymała. Może dlatego na jednej z wewnętrznych ścian "konturu Polski" pojawił się obszerny regulamin. Opisuje on sposób wchodzenia i nawet siadania na ławeczkę. Zabrania się:

- stawania na ławce;

-siadania na oparciu ławki;

- skakania na ławce;' zeskakiwania z ławki;

- siadania i przebywania na uszkodzonej ławce;

- używania urządzeń nagłośniających i innych wywołujących hałas;

- korzystania z otwartego ognia.

Na ławeczce nie usiądziemy też ze zwierzętami (przynajmniej wg regulaminu). Jeżeli już ktoś będzie z niej korzystał, to my musimy poczekać minimum 1,5 metra od konstrukcji. A co więcej, nie usiądziemy na ławeczce jeżeli jesteśmy najcięższymi ludźmi na świecie, ponieważ maksymalne obciążenie "Polski jako ławki" to 225 kilogramów. 

Do postawienia tej "ławki" przyznał się Bank Gospodarstwa Krajowego. - W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi informujemy, że za postawienie instalacji w kształcie konturu Polski odpowiada BGK. Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK - czytamy w oświadczeniu Anny Czyż, rzeczniczki prasowej BGK.

- BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo - dodaje Czyż. 

BGK jest bankiem państwowym i należy do Skarbu Państwa. 

W sieci pojawiły się już wpisy, że jej barwy nawiązują do.... Rosji lub jednej z partii politycznych w naszym kraju. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3