85 mln ze Skarbu Państwa na "ratowanie kopalń". Zakłady i wyrobiska będą wirtualne

Digitalizacja dziedzictwa górniczego

Redakcja

20 marca 2023

Przy wsparciu w formie obligacji Skarbu Państwa o wartości 85 mln zł Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu poprowadzi projekt digitalizacji dziedzictwa górniczego – likwidowanych zakładów i wyrobisk z urządzeniami.

Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego ma miejsce w Polsce od ok. 1990 r. Wtedy funkcjonowały w kraju 63 kopalnie z wydobyciem, siedem kopalń było w likwidacji, a jedna w budowie. Sektor zatrudniał wówczas ponad 400 tys. osób. Dzisiaj pozostało 19 kopalń węglowych, zatrudnienie w branży to niespełna 80 tys. osób.

– Chcemy zapowiedzieć przekazanie na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dotacji w formie obligacji Skarbu Państwa o wartości nominalnej 85 mln zł na zadanie związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego górnictwa węgla kamiennego na Górnym Śląsku – poinformował dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk..

Zaznaczył, że kluczowe pozostaje zachowanie pamięci o górnictwie odchodzącym w przeszłość. Stąd rozwijane już w poprzednich latach w zabrzańskim muzeum projekty skanowania i digitalizowania zbiorów, a także obiektów i urządzeń górniczych – jednak na znacznie mniejszą, niż dotąd, skalę.

– Wsparcie rządowe dla Muzeum Górnictwa Węglowego to bardzo duży przełom, bo otwiera przed nami szansę na zrobienie czegoś, czego jeszcze nikt nie robił, ze względu na brak dostępnej technologii, kiedy likwidowano zagłębia górnicze w Europie Zachodniej – stwierdził podczas konferencji dyrektor MGW w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk.
digitlizacja likwidowanych kopalni
Dzisiaj mamy technologię skanowania 3D, digitalizacji. Dzięki temu możemy po raz pierwszy podejść w skali systemowej do ogromnego zadania, jakim będzie zeskanowanie i cyfryzacja całego zasobu górnictwa węgla kamiennego, które będzie likwidowane – dopowiedział dyrektor MGW.

Przedmiotem projektu będzie zeskanowanie i cyfryzacja obiektów kopalń węglowych przed likwidacją w całości: nie tylko dokumentacji, ale również budynków, budowli, maszyn, urządzeń, ciągów technologicznych, wyposażenia czy wyrobisk. Podkreślił przy tym, że digitalizacja jest nie tylko najtańszą, ale najbardziej akceptowalną formą całościowego zachowania dziedzictwa.


powiązane artykuły:

Solidarnapolska
8 listopada 2022

- Jako Solidarna Polska jednoznacznie zawsze staliśmy za sektorem górnictwa węgla kamiennego - mówił

Jkaczynskiwegiel
30 października 2022

Czy była to zapowiedź zamykania kopalń na Górnym Śląsku? Jarosław Kaczyński powiedział wprost, że sp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3