Według Kaczyńskiego śląskie kopalnie są nierentowne. Zapowiedź likwidacji górnictwa?

Jkaczynskiwegiel
Kastelik

Szymon Kastelik

30 października, 2022

Czy była to zapowiedź zamykania kopalń na Górnym Śląsku? Jarosław Kaczyński powiedział wprost, że sposób wydobycia węgla kamiennego w naszym regionie jest nieopłacalny.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego była zapewne szokująca dla wyborców Prawa i Sprawiedliwości z województwa śląskiego. W 2015 roku Beata Szydło u boku Kaczyńskiego obiecywała, że nie dojdzie do likwidacji kopalń. Prezydent Andrzej Duda mówił, że węgla mamy na 200 lat. PiS wielokrotnie podkreślał, że nie chce zniszczyć górnictwa, tak jak próbowało zrobić to PO. Wielokrotnie przypominano m.in. protest w JSW i użycie sił policyjnych. 

Ale jak się okazuje, rzeczywistość jest całkowicie inna. Najpierw likwidacja m.in. kopalni Krupiński. Następnie wyrażenie zgody na likwidację kopalń najpóźniej do 2050 roku i wstrzymanie nowych inwestycji. Teraz kryzys energetyczny i słowa Jarosława Kaczyńskiego, który kilka dni temu w Radomiu powiedział wprost, że kopalnie na Górnym Śląsku nie opłacają się, bo trzeba do nich dokładać. 

- Czy w związku z kryzysem węglowym istnieje możliwość otwarcia pozamykanych przez PO kopalń? - odczytał pytanie na spotkaniu w Radomiu Marek Suski.

- Cena węgla spada. I można sądzić, że będzie spadać. Nie chodzi o rynek polski, tylko światowy. Czy powstanie taka sytuacja, w której kopalnie, zwykle bardzo głębokie, mające najczęściej cienkie i pochyłem pokłady. Węgiel jest tam wydobywać trudno. Jeżeli wydobywa się z 1200 metrów pod ziemią, to górnik jest w stanie pracować tylko 4 godziny, bo 2 godziny w jedną stronę musi dochodzić do miejsca pracy i 2 godziny wracać. Takie kopalnie się po prostu nie opłacają. Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty. Bo to znaczy, że musimy z własnej kieszeni do tego dokładać - odpowiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przypomniał, że sztuczne utrzymywanie zakładów, w tym kopalń, było domeną PRL-u, której gospodarka ostatecznie upadła między innymi właśnie poprzez dopłacanie do zakładów górniczych. 

- Jeżeli sytuacja będzie temu sprzyjała, jeśli mieszkańcy Śląska się zgodzą, bo do tej pory nie chcą się zgadzać, Na to, żeby w tych trzech miejscach zrobić takie trzy dobre kopalnie - stwierdził Kaczyński i dodał od razu, że w Polsce są miejsca, gdzie węgla jest dużo (w tym koksującego) i łatwiej go wydobyć. Wskazał na okolice Chełma i kopalnię Bogdankę. To tam Kaczyński upatruje szansę na opłacalne wydobycie dobrej jakości surowca. 

- Węgiel ze Śląska w tej chwili na ogół jest średniej jakości, często nawet słabszej - podsumował w Radomiu Kaczyński.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3