770 lat Bytomia. Sprawdź program jubileuszowych imprez

770 lat bytomia

Redakcja

19 marca 2024

W tym roku Bytom świętuje jubileusz 770-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Znamy już program jubileuszowych wydarzeń. Będzie sporo akcentów historycznych, kulturalnych i artystycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Program wydarzeń został podzielony na dwie części, na które składa się: około 40 wydarzeń głównych oraz 130 inicjatyw i wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 770-lecia miasta. Na te wydarzenia składają się zarówno koncerty, gry terenowe, warsztaty, spotkania autorskie, jak i festiwale i spotkania odwołujące się do historii lokalnej i tożsamości Bytomia.

Bitwa orkiestr i neon z napisem Bytom

Jednymi z zaplanowanych wydarzeń będą te nawiązujące do górniczej tożsamości Bytomia. I tak nie zabraknie bitwy orkiestr górniczych, podczas której zmierzą się Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds i Górnicza Orkiestra Dęta im. Józefa Słodczyka, a także święta stroju rozbarskiego, któremu towarzyszyć będzie pobijanie Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych.

– Pomysł zorganizowania bitwy orkiestr ma już kilka lat i cieszę się, że tak zacny jubileusz będziemy mogli uświetnić tą imprezą. Bitwa orkiestr odbędzie się na bytomskim Rynku 25 sierpnia – mówi Dariusz Kasperek, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.

Powstanie także mural z okazji 770-lecia Bytomia, a w przestrzeni miasta pojawią się bytomskie akcenty takie, jak np. neon z napisem Bytom czy ławeczka nadburmistrza Bruninga.

Oko Bytomia – mapping na bytomskich kamienicach

Jubileusz będzie także okazją do spotkań. Bytom odwiedzą bowiem potomkowie rodzin nadburmistrza Georga Bruninga oraz Franza Landsbergera, założyciela pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej.

– Potomkowie zasłużonych dla miasta obywateli przyjadą do Bytomia w czerwcu. W sumie odwiedzi nas 40-osobowa grupa członków rodzin z trzech kontynentów – trzech prawnuków Georga Bruninga z rodzinami oraz 36 osób z rodziny Landsbergera, w tym 7 prawnuków – mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.

Jubileusz miasta będzie okazją do przedstawienia bytomianom postaci, które miały wpływ na historię miasta. Wszystkich ich poznamy bliżej dzięki wystawie Panteon Bytomski organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

W przestrzeni miejskiej pojawią się też wielkoformatowe kompozycje fotograficzne, do których zdjęcia wykonają sami mieszkańcy. Zostanie ona wydrukowana jako mural i zainstalowana będzie w przestrzeni miasta.

O przeszłości i przyszłości Bytomia

770- lecie Bytomia to także AGLO Festiwal, nad którym patronat objął Zbigniew Rokita, reportażysta, dziennikarz, laureat Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Tematyka wydarzenia oscylować będzie wokół zjawisk związanych z transformacją, ekologią, pielęgnowaniem dziedzictwa i historii miasta.

Spacery, koncerty, spektakle

W ramach jubileuszowych obchodów planowane są także: wyjątkowo huczne Święto Bytomia, majówka, parkowy dzień dziecka, koncert tradycyjnych pieśni bytomskich czy Bytomski Jarmark Świąteczny.

Wśród wydarzeń, które z pewnością będą się cieszyć zainteresowanym, nie zabraknie spacerów po najciekawszych miejscach Bytomia. Zaplanowanych zostało 17 tematycznych wycieczek, a zwiedzanie odbywać się będzie również nocą. Cykl wycieczek organizowany jest we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną "Miasta Gwarków".

W organizację wydarzeń angażują się wszystkie bytomskie instytucje kultury, a także szkoły i ośrodki sportu. Jesień w Bytomiu upłynie na sportowo. Po wrześniowym Bytomskim Półmaratonie, w listopadzie w Parku Miejskim odbędą się 96 PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych.

– W historii tych zawodów jeszcze nie było sytuacji, aby odbywały się one w centrum miasta. W Bytomiu zaprezentują się najlepsi biegacze w Polsce w biegach średnich i długich. Zawody te będą jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do mistrzostw Europy, które odbędą się w Turcji – mówi Maciej Kurylas, ze Stowarzyszenia Bytomska Lekkoatletyka.

powiązane artykuły:

Polaczenie kolejowe bytomia z zabrzem i ruda slaska
Lokalne 14 marca 2024

Budowa ok. 6-kilometrowego odcinka torów oraz modernizacja istniejącego ok. 3-kilometrowego torow

Bytomskie mieszkania
Lokalne 12 marca 2024

Bytomskie Mieszkania starają się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości pona

Schronisko w bytomiu
Lokalne 6 marca 2024

Kolorowe, wykonane z materiałów z recyklingu z poszanowaniem natury i wyrażające miłość człowieka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3