60. Tydzień Kultury Beskidzkiej - przewodnik po największym w Polsce święcie folkloru!

161 6

Redakcja

10 lipca, 2023

Na przełomie lipca oraz sierpnia, Beskidy i okolice opanuje śpiew, muzyka a także taniec ludowy. Podczas jubileuszowej edycji TKB zaprezentuje się około 4000 wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych, oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów. 


Kogo zobaczymy na estradach TKB?

Wśród zespołów polskich dominować będą Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie zabraknie także Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, będzie można zobaczyć zespoły z innych regionów Polski – zaprezentują się goście z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

– Z okazji 60. TKB odwiedzą nas oczywiście zespoły zagraniczne. Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroku, Meksyk, Chile czy Indie – mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowoartystyczna TKB.

Gdzie zaprezentują się zespoły folklorystyczne?

Niemal każdego wieczoru na głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu występować będą zespoły polskie i zagraniczne. Ponadto, spacerując po rynkach i placach trzech pierwszych miast w porze okołopołudniowej, będzie można spotkać koncertujące kapele i grupy śpiewacze. 

Warto także wziąć udział w barwnych korowodach, które tanecznym krokiem przejdą ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej. 

Ponadto zespoły wystąpią na imprezach stowarzyszonych z festiwalem, czyli na 45. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach, 76. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie i 28. Festynie Istebniańskim. Część prezentacji scenicznych odbędzie się w ramach dwóch prestiżowych konkursów: 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. Laureatów MSF poznamy 5 sierpnia w wiślańskim amfiteatrze, natomiast najlepsi spośród uczestników festiwalu górali zaprezentują się 6 sierpnia w amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu. 

TKB to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle, odbędzie się koncert Muzyka Świata, z udziałem takich gwiazd jak: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki, Zazula oraz Tekla Klebetnica. Z kolei Oświęcim zaprasza na koncert Folkowe Klimaty (5 sierpnia).


powiązane artykuły:

Apteczka na szlaku 1
Turystyka 3 lipca, 2023

Kolejne apteczki w ramach inicjatywy "Apteczka na szlaku" pojawiły się w Beskidach. Jedna z nich

1620 beskidy
Turystyka 2 lipca, 2023

Ruszyła kolejna edycja akcji skierowanej do turystów planujących wypoczynek wakacyjny w regionie.

F3816b0b b2b2 4789 bbd1 21456e063929
Lokalne 27 czerwca, 2023

Została przebita pierwsza nawa dłuższego z dwóch tuneli w ciągu budowanej drogi ekspresowej S1 na

Kolejesl
Lokalne 25 maja, 2023

Zbliża się weekend i zapewne część osób zamierza wybrać się do Beskidu Śląskiego. Koleje Śląskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3