53. Festiwal Folkloru Górali Polskich

IMG29750

Redakcja

4 sierpnia, 2022

Trwa wielkie święto górali - Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle. Jednym w wydarzeń był Festiwal Folkloru Górali Polskich. Szczęśliwymi laureatami Złotego Żywieckiego Serca w kategorii zespołów zostali "Biołodunajcanie". Do Białego Dunajca wrócą z nagrodą 12 tyś. złotych.

53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbył się w ramach 59. Tygodnia Kultury BeskidzkiejW amfiteatrze „Pod Grojcem” zaprezentowało się 29 zespołów z następujących grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Biali, Górale Bukowińscy, Górale Orawscy, Górale Zagórzańscy oraz z terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie i Dolanie. Oceniała je Komisja, którego przewodniczącą była etnografka Małgorzata Kiereś. 

W konkursie zdobyć można było aż 12 tyś złotych dla regionalnego zespołu. Z główną nagrodą - Złotym Żywieckim Sercem  wyjadą "Biołodunajcanie".  Natomiast Srebrne Żywieckie Serce i nagroda pieniężna 10 tyś. zł powędrowała do Zespołu Regionalnego „Słopnicki Zbyrcok” ze Słopnic. Trzecie miejsce zajął Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina. Do domu wrócą z nagrodą pieniężną w wysokości 8 tyś. zł. 

W kategorii kapel Złote Żywieckie Serce otrzymała muzyka zespołu „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej. Wśród grup śpiewaczych najlepsza okazała się być „Ślebodno Nuta” z Ratułowa. Złote Żywieckie Serce w kategorii śpiewaków ponownie powędrowało do niezrównanej Zofii Sordyl z Korbielowa. Laureatką głównej nagrody w kategorii „mistrz i uczeń – śpiewak” jest Franciszka Hajdus z Pewli Ślemieńskiej (uczennice – Gabriela Olszowska, Zuzanna Widuch, Emilia Kantyka).

Po raz kolejny w historii Festiwalu Komisja uhonorowała Nagrodami Specjalnymi osoby zasłużone dla tradycyjnej kultury muzycznej swojego regionu – śpiewaczki: Juliannę Adamek z Pewli Wielkiej, Annę Dunat z Pewli Wielkiej, Annę Foję z Sopotni Małej, Irenę Klimczak z Lesznej Górnej oraz skrzypka Józefa Hernasa z Koszarawy.

Uroczystego koncertu laureatów wysłuchamy w ostatni już dzień 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – 7 sierpnia, w niedzielę, o godz. 18.00 w amfiteatrze „Pod Grojcem”. 

powiązane artykuły:

DSC 1104 01
Turystyka 8 sierpnia, 2022

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Właśnie za

S41arig2haykwhzdc20220803124447
Turystyka 17 sierpnia, 2022

Największy w Polsce dzwon pasterski ZBYRCOK ponownie stanął na Hali Skrzyczeńskiej w ośrodku Szczyrk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3