175 lat temu uruchomiono Kolej Krakowsko-Górnośląską

Csm Dworzec krakowski z pierwsza hala peronowa fot Anton Brand Wieden 1873 r 8fe177d190

Redakcja

14 października 2022

175 lat temu uruchomiono Kolej Krakowsko-Górnośląską – pierwszą drogę żelazną do stolicy Małopolski. Czas podróży pociągiem z Krakowa do Mysłowic skrócił się od tamtej pory z ponad trzech godzin do ponad trzech kwadransów. Dziś to trasa o międzynarodowym, regionalnym i aglomeracyjnym znaczeniu.

W środę 13 października 1847 roku pociąg ciągnięty przez parowóz „Kraków” wyjechał ze stacji w stolicy Małopolski. Po nieco ponad 3 godzinach dojechał do Mysłowic, po drodze zatrzymując się w Krzeszowicach, Trzebini i Szczakowej. Podróż z maksymalną prędkością 40 km/h rozpoczęła historię kolei w Krakowie. Dziś na tej trasie jeździ codziennie kilkadziesiąt pociągów. Linia Kraków – Mysłowice to fragment jednego z najważniejszych korytarzy transportowych w Europie.

Skrócił się czas podróży między regionami. Są nowe tory, sieć trakcyjna, urządzenia bezpieczeństwa i sterowania ruchem kolejowym, mosty i wiadukty. Przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. w Krakowie, Krzeszowicach, Trzebini i Jaworznie, zostały zastąpione skrzyżowaniami bezkolizyjnymi.

PLK przebudowały perony m.in. w Krakowie, Zabierzowie, Rudawie, Krzeszowicach, Dulowej, Trzebini i Jaworznie. Dzięki windom, przejściom podziemnym, ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze stacje i przystanki zostały dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, również osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 

Obecnie pociągi po zmodernizowanych torach jadą z prędkością 120 km/h. PLK kończą proces certyfikacji nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, który umożliwi podniesienie prędkości dla połączeń pasażerskich do 160 km/h. Pozwoli to osiągnąć kolejny historyczny rekord w czasie podróży koleją z Małopolski na Śląsk.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” za przeszło 2 mld zł to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.”

Csm Pociag mija stacje Krakow Mydlniki widok z lotu ptaka fot Piotr Hamarnik 341c024b5d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3