Zobacz jak na przestrzeni lat zmieniała się "Elka" w Parku Śląskim [FOTO]

13
134433432 444638379887352 6386783433707906037 n

Natalia Czarnuch

14 maja 2021

"Elka" to jedna z najlepszych i najpopularniejszych atrakcji w Parku Śląskim. Od ponad 50 lat odwiedzający "Zielone Płuca Śląska" mogą korzystać z jej przejazdów. Z biegiem czasu wiele razy była odnawiana i modernizowana - zobacz jak się zmieniła na przestrzeni lat.

Park Śląski to jeden z największych parków miejskich w Europie. Na jego terenie znajduje się m.in Planetarium, Skansen, Śląski Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski czy Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko.  Jest to idealne miejsce do spędzanie wolnego czasu. Odwiedzający "Zielone Płuca Śląska" mogą udać się również do rosarium, Ogrodu Bylinowego czy wodno-rekreacyjnej przystani. 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Parku Śląskim jest jednak kolej linowa "Elka", która funkcjonuje od 1967 roku - czyli już 54 lata. Swego czasu była to najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie. Do 2007 roku Elka rozciągała się na długości prawie 6 kilometrów oraz składała się z trzech odcinków tras, które były ze sobą połączone. Pierwsza trasa mierzyła ponad 2 km, przejazd kolejką odbywał się pomiędzy Stadionem Śląskim a Wesołym Miasteczkiem. Druga trasa mierzyła ponad 1,7 km i rozciągała się od Wesołego Miasteczka do Planetarium, a trzecia trasa o długości ponad 1,5 km, z Planetarium prowadziła do Stadionu Śląskiego. Zatem wszystkie trasy łączyły się w charakterystyczny trójkąt. 

Współcześnie kolej liniowa działa tylko na odcinku od Śląskiego Wesołego Miasteczka - Legendii, do Stadionu Śląskiego. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej, a podróż w dwie strony zajmuje około 40 minut. Z wysokości kilku-kilkunastu metrów nad ziemią nadal można podziwiać krajobrazy Parku Śląskiego. Co więcej, aktualnie "Elka" dysponuje nie tylko siedzeniami krzesełkowymi, ale również gondolami. W przyszłości mają ponownie powstać dwie pozostałe trasy kolejki. 

Czy wiesz skąd pochodzi nazwa "Elka"? Nazwa to skrót od Elektryczna Kolej Linowa.

Ciekawostką jest również to, że do modernizacji kolejki i jej nowej aranżacji, wykorzystano dawne krzesełka. Wówczas przed stacjami „Elki” udostępniono nowe miejsca, w których można oczekiwać na przejazd.

W 2013 roku ponownie uruchomiono śląską kolejkę linową w wyremontowanej odsłonie. Wówczas przed stacjami „Elki” udostępniono nowe miejsca, w których można oczekiwać na przejazd. Do aranżacji przestrzeni wykorzystano krzesełka starej kolejki, których w czasach świetności było 613. Dwuosobowe krzesełka kursowały na trzech liniach dawnej „Elki” przez 39 lat. Po demontażu w 2006 roku pozostało kilkadziesiąt, spośród których dziesięć otrzymało nową tożsamość, a pozycja wisząca została zamieniona na stojącą.  Na pomysł ocalenia jednego z oryginalnych krzesełek „Elki” wpadł Przemo Łukasik, powierzając mu rolę ogrodowej ławki na malowniczym, postindustrialnym podwórku bytomskiej siedziby swojej pracowni. Drugie życie parkowych krzesełek, odmłodzonych jaskrawymi kolorami, rozpoczęło się w pobliżu nowych stacji przy Stadionie Śląskim i Wesołym Miasteczku. Dla wielu gości parku widok nowej „Elki” podziwianej z krzesełka pamiętającego ich dziecięce lata stanowi niewątpliwie miłą, sentymentalną podróż w czasie.  

- czytamy w publikacji Parkowa Kronika - 70 ciekawostek na 70-lecie Parku Śląskiego. 

Na opublikowanych przez nas zdjęciach można obejrzeć, jaką transformację na przestrzeni lat przeszła kolejka linowa w Parku Śląskim. 

fot. ELKA

15

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.8µg/m3 PM2.5: 21.2µg/m3