
Zbliżają się Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto?
Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego - patrona Bierunia.
CO W PROGRAMIE?
Program uroczystości kościelnych, które - co istotne - rozpoczynają się już 13 lutego, jest bardzo bogaty.
- Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom - mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.
- Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja.
Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego.
- Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów - mówi burmistrz Krystian Grzesica - Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewiele osób, natomiast obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób.
We wtorek - 14 lutego - w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa.
Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.
Miasto przygotowało też nowości - gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji. Wszystkie opatrzone logo „Bieruń Ci przaje”. To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy
Każdy, kto odwiedzi stoisko Bierunia podczas odpustu w dniu 14 lutego będzie mógł otrzymać wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu.
Ustawiona zostanie także plenerowa walentynkowa ramka, w której będzie można zrobić sobie sesję zdjęciową. Takie zdjęcie to idealna pamiątka dla zakochanych, rodzin, przyjaciół i wszystkich tych, którzy będą chcieli utrwalić swoje wspomnienia.
Do tego na stoisku miejskim trwać będą konkursy. Do wygrania zestawy walentynkowych gadżetów w tym: kubki termiczne, parasole i nowość wśród miejskich gadżetów: ciepłe zimowe czapki, które mogą stanowić wspaniały walentynkowy upominek. To model uniwersalny, odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego wspaniale wyglądają w parze. Nie zabraknie też walentynkowych czekoladek.
W czasie odpustu będzie można także zwiedzić wystawę rzeźby Jarosława Jasińśkiego, która jest czynna do 24 lutego w Kinoteatrze Jutrzenka, tuż przy bieruńskim Rynku. Warto też zajrzeć do kościoła św. Bartłomieja, gdzie do 14 lutego można podziwiać jedną z największych i najciekawszych ruchomych stajenek w regionie.
Walentynkowe wydarzenia w Bieruniu nie ograniczają się do dni odpustowych. 12 lutego odbędzie się zwiedzanie Sanktuarium św. Walentego, po którym oprowadzi Marcin Nyga - historyk sztuki. Warto także pojawić się na koncercie „Powrócisz tu”, na którym piosenki z repertuaru Ireny Santor wykona Barbara Broda-Malon z zespołem. Odbędzie się on 17 lutego o godzinie 17:00 w Domu Kultury „Gama”, a jego organizatorem jest Bieruński Ośrodek Kultury.