Odpust ku czci Św. Walentego w Bieruniu, czyli Walentynki po Bieruńsku

O10

Redakcja

3 lutego 2022

Jak co roku, tak i w roku 2022 w Bieruniu hucznie obchodzony będzie Dzień Świętego Walentego, bowiem Święty Walenty jest patronem miasta Bierunia.

Na terenie miasta znajduje się Sanktuarium Św. Walentego – jeden z najstarszych na Śląsku drewnianych kościółków (pochodzi z XVII w.), wpisanych na listę zabytków województwa Śląskiego. Wzniesiony do godności sanktuarium diecezjalnego w roku 2015. Pieszczotliwie przez mieszkańców nazywany jest WALENCINKIEM. Jest oczkiem w głowie mieszkańców nie tylko Bierunia, ale i całego powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Co roku, zawsze 14 lutego (niezależnie w jakim dniu tygodnia data ta przypada) w Bieruniu odbywa się odpust ku czci Św. Walentego. Jest to jeden z największych odpustów w okolicy. Przybywa na niego wielu pielgrzymów z całej Polski i wielu innych krajów.

Nie trzeba chyba wyjaśniać, że Święty Walenty jest patronem osób zakochanych i poszukujących miłości, a dawniej uważany był również za patrona osób chorych umysłowo i opętanych. Jak podają kroniki i jak przeczytać można w zachowanych dokumentach, od zawsze do bieruńskiego drewnianego kościółka przybywały rzesze pątników, prosić Walentego o uzdrowienie.

Warto podkreślić, że od 2003 Święty Walenty ustanowiony został patronem miasta Bierunia. Nieopodal Sanktuarium znajduje się pomnik patrona, wzniesiony właśnie w związku z tą okolicznością.

Co roku Dzień Świętego Walentego jest więc w Bieruniu obchodzony w sposób szczególny – odpust parafialny połączony jest z wielkim świętem miasta, a obchody kościele znakomicie współgrają z wydarzeniami przygotowanymi Przez Bieruński Ośrodek Kultury, Muzeum Miejskie w Bieruniu, Urząd Miejski oraz rozmaite stowarzyszenia.

W tym roku w programie:

Zlot foodtrucków - 3 dni na rynku

Operetka z okazji Walentynek - największe przeboje

Koncert muzyki organowej - PIEŚNI DO ŚWIĘTEGO WALENTEGO

 

Dgdgfdfdfd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 29.2µg/m3 PM2.5: 22.2µg/m3