Czy mieszkańcy województwa śląskiego czytają? Kreatywnie w podróży

Ksiazki do czytania w podrozy

Redakcja

11 lutego 2023

Kreatywnie spędzony czas to także powrót do czytelnictwa, a podróż transportem kolejowym jest świetnym pretekstem do sięgnięcia po książkę. Polecamy Wam literaturę regionalną, ale także książki, których tłem lub tematem jest właśnie podróż pociągiem! Zaczynamy!

Klasyka, nowoczesna literatura, reportaż?

Zacznijmy od dwóch klasyków literatury regionalnej, które ciekawie nawiązują do podróży kolejowych, jakie odbywać możemy w naszym regionie. Horst Bienek i jego Tetralogia Gliwicka to nie najłatwiejsza literatura, ale ubarwi Waszą podróż z dworca kolejowego w Gliwicach. Jest to burzliwa historia gliwickich rodzin Ossadników i Piontków przedstawiona na w okresie barwnego międzywojnia, dramacie wojny oraz późniejszych przesiedleń, oraz tęsknoty do utraconego domu.

„Kajś” Zbigniewa Rokity to już niemal klasyka. Nagroda Nike, adaptacja na deskach Teatru Zagłębie oraz tłumaczenie w dialekcie śląskim. Jeżeli jeszcze nie czytaliście słynnego reportażu, to podróż przez górnośląskie miasta jest świetnym momentem na zagubienie się na stronach „Kajś”. Co więcej, jeżeli podróżujecie pomiędzy Zagłębiem Dąbrowskim a historycznym Górnym Śląskiem, opowieść ta pozwoli Wam jeszcze bliżej poznać regionalną wielokulturowość i specyfikę relacji mieszkańców obu regionów.

Może coś z literatury światowej?

Nowoczesne pociągi Kolei Śląskich to nie przedziałowy Orient Ekspres z prywatnymi łazienkami oraz wagonem restauracyjnym, ale to nadal kolejowa podróż więc warto zajrzeć do klasyki kryminału. To jednak nie tylko Agatha Christie, ale także reportaże Paula Theroux, dzięki którym wyruszymy w podróż pociągami argentyńskiej Patagonii i Afryki, ale przede wszystkim podróż kolejowa Londyn – Pekin, o której przeczytamy w dwóch reportażach „Wielki bazar kolejowy” oraz „Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu”. Poznacie w nich zmieniający się świat z perspektywy okna pociągu w ciągu trzydziestu lat – czasów zimnej wojny oraz już po upadku bloku wschodniego.

Wracamy do kryminalnych emocji? Na pewno słyszeliście o ekranizowanej powieści „Dziewczyna z pociągu”, ale pełnych napięcia powieści osadzonych w kolejowym przedziale jest więcej. Polecamy między innymi powieść „Znajomi z pociągu” autorstwa Patricii Highsmith zekranizowaną przez Alberta Hitchcocka.

Na koniec, czy są tu fani fantastyki? Wsiadacie w pociągi Kolei Śląskich? Weźcie ze sobą powieść „Lód” Jacka Dukaja… lub komiks „Snowpiercer”, gdzie w mroźnym, niebezpiecznym świecie pędzi futurystyczny pociąg!

powiązane artykuły:

Ksbezp
Lokalne 19 lutego 2023

Przewoźnik kolejowy z województwa śląskiego, Koleje Śląskie dbają o bezpieczeństwo swoich klientó

Biletomat
Lokalne 5 lutego 2023

Biletomaty Kolei Śląskich. Dlaczego warto skorzystać z tej usługi? Chyba najważniejszym argumente

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3