Zadzwoń i jedź - bezpłatny transport dla seniorów w Rudzie Śląskiej

Iphone g991e625fb 1920

Redakcja

17 kwietnia 2023

Rudzcy seniorzy mogą korzystać z bezpłatnego dojazdu do przychodni, gabinetów specjalistycznych, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt prowadzi Fundacja „Aktywni My”, a miasto przeznaczyło na ten cel 170 tys. zł. W tym roku z transportu skorzystało już 130 osób.

- Z bezpłatnych przejazdów na terenie Rudy Śląskiej można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 do 13:30 - tłumaczy Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

Akcja potrwa do końca roku z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych, czyli lipca i sierpnia. Skierowana jest do mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy ukończyli 60. rok życia. 

- Osobom starszym często trudno jest przemieścić się do przychodni, szpitala, urzędu, kościoła czy nawet na zakupy, basen, do ogródka. Rodzina takiej starszej osoby też nie zawsze jest mobilna, dlatego służymy pomocą i zawozimy naszych seniorów wszędzie, gdzie potrzebują i nie stosujemy żadnych ograniczeń co do punktów docelowych – tłumaczy Kornelia Pogoda z Fundacji „Aktywni My”, koordynatorka projektu. 
– Organizujemy także przejazdy grupowe w dni wolne, na przykład na koncerty, pikniki, różne imprezy plenerowe, z których mogą skorzystać organizacje działające na rzecz seniorów – dodaje.

Zapotrzebowanie na przejazd można zgłosić telefonicznie: 661 217 743 lub mailowo: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Jednak należy pamiętać, żeby zrobić to nie później niż dwa dni przed planowanym terminem wyjazdu. Potrzebę transportu może zgłosić zarówno osoba bezpośrednio zainteresowana, jak i rodzina, a także przedstawiciel instytucji czy placówki opiekującej się seniorami. Koordynator, który będzie przyjmował zgłoszenie, zapyta o podstawowe informacje niezbędne do wykonania usługi (imię i nazwisko, adres oraz trasę, której ma dotyczyć przewóz).

Również opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej może bezpłatnie skorzystać ze wspomnianej usługi, ale jego obecność należy też wcześniej zgłosić przedstawicielowi fundacji. Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie zielony bus oznaczony logo projektu.

– Zapewniamy usługi również osobom wymagającym transportu specjalistycznego, które poruszają się na wózku lub potrzebują podprowadzenia. Informację o takiej potrzebie również należy przekazać przy zgłoszeniu – mówi Kornelia Pogoda.

Projekt „Dzwonię i jadę” został zainicjowany w 2016 roku dzięki funduszom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kolejne edycje projektu dofinansowane były z budżetu miasta. Do tej pory z bezpłatnych przejazdów skorzystało już ponad 12 600 osób. W 2023 roku koszt realizacji zadania wynosi w sumie 170 tys. zł.

powiązane artykuły:

Remonty dróg w rudzie ślaskiej
Lokalne 12 kwietnia 2023

W najbliższych dniach kierowcy w Rudzie Śląskiej muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Trwają

Trakt rudzki
Lokalne 7 kwietnia 2023

Park Młodzieży oraz planty znajdujące się pomiędzy ul. Hlonda a Burloch Areną w Orzegowie zostały

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3