Park i planty w Rudzie Śląskiej zyskały blask. Zrealizowano ostatnią część Traktu Rudzkiego

Trakt rudzki

Redakcja

7 kwietnia, 2023

Park Młodzieży oraz planty znajdujące się pomiędzy ul. Hlonda a Burloch Areną w Orzegowie zostały zrewitalizowane. Zagospodarowane zostało ponad 6,2 ha przestrzeni parkowych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,6 mln zł.

- Zadanie to jest jednocześnie ostatnią częścią realizacji Traktu Rudzkiego, którego poszczególne etapy powstawały w mieście od 2018 r. Na jego realizację miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków unijnych – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

W przypadku obu lokalizacji prace polegały przede wszystkim na nasadzeniach nowych roślin, których posadzono łącznie blisko 90 tys. Pracowano także nad odnowieniem części alejek, zainstalowane zostały ławki oraz oświetlenie.
Większa część prac dotyczyła Parku Młodzieży, gdzie podczas modernizacji m.in. na nowo zagospodarowana została centralna część parku. W miejscu starego suchego strumienia znajdującego się właśnie w centrum parku utworzona została rabata z wielokolorowych bylin. Wykorzystane zostały tam gatunki roślin, które kwitną w różnym czasie, dzięki czemu rabata będzie wyglądała atrakcyjnie przez cały okres wegetacyjny.

- Podczas prac w tym parku zabiegom pielęgnacyjnym poddany został znajdujący się w nim drzewostan, a drzewa w złym stanie sanitarnym zostały usunięte – zaznacza prezydent Pierończyk. 
- Dotyczyło to przede wszystkim topól, które obumarły ze względu na swój wiek, przez co stanowiły potencjalne zagrożenie np. w czasie wichur. Co ważne, w miejsce starych drzew nasadzono nowe takie jak lipy i klony - dodaje.

Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która połączyła, parki, skwery, obiekty sportowe oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. Trakt po zakończeniu rewitalizacji Parku Dworskiego oraz parku przy ul. Hallera, przebiega od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ulicami Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiega przez park przy ul. gen. Hallera, a następnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

powiązane artykuły:

Rynek koncepcja 2
Lokalne 27 marca, 2023

Zakończyły się konsultacje dot. koncepcji nowego zagospodarowania rynku w Rudzie

306000660 10159304404997582 486780669256618874 n
Lokalne 9 września, 2022

Od kilku tygodni trwają prace przy zagospodarowaniu 6 ha terenów zielonych w Parku Młodzieży oraz na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3