Zabrze: bezdomne zwierzęta wkrótce będą miały nowy dom

Nowe schronisko w zabrzu

Redakcja

5 kwietnia 2023

Już w najbliższych tygodniach otwarte zostanie w Zabrzu nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt. Nowoczesny obiekt przy ul. Bytomskiej 150, uzyskał już pozwolenie na użytkowanie i odbiór techniczny. Obecnie trwa dostawa i montaż wyposażenia.

Obiekt służył będzie nie tylko opiece nad bezdomnymi zwierzętami, ale spełni też liczne funkcje edukacyjne i szkoleniowe w postaci zajęć m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Będzie też możliwość praktyk studenckich dla przyszłych weterynarzy. W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.:

  • ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów,
  • wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.
schronisko dla bezdomnych zwierząt zabrze

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 18 mln 518 tys. 764,10 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

schronisko dla zwierząt w zabrzu

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstały już też m.in. drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonano patio z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz ogrodzenie.

powiązane artykuły:

zbiórka dla chorzowskiego schroniska
Wiadomości 21 grudnia 2022

Inflacja i kryzys ekonomiczny odbijają olbrzymie piętno na losie zwierząt. Koszty leczenia i utrz

Schronisko Psitul lipiec 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 035 scaled
Lokalne 1 sierpnia 2022

Schronisko dla zwierząt powstające w Zabrzu będzie nowym domem dla prawie 300 psów i kotów. Zakończe

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3