Bezdomne zwierzęta już wkrótce będą miały nowy dom w Zabrzu

Schronisko Psitul lipiec 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 035 scaled

Redakcja

1 sierpnia 2022

Schronisko dla zwierząt powstające w Zabrzu będzie nowym domem dla prawie 300 psów i kotów. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Nowoczesny obiekt powstający w Biskupicach przy ul. Bytomskiej odwiedziła prezydent Zabrza Małgorzata Manka-Szulik. 

Była to okazja do rozmowy z szefem firmy budowalnej panem Zbigniewem Boczkowskim oraz prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami panią Danutą Mikusz-Oslislo.  Finansowana w całości z pozyskanych przez nas środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku– powiedziała prezydent .

W budynkach schroniska zastosowane zostaną rozwiązania ekologiczne, takie jak np.:

  • ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów,
  • wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne,
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
  • nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie tam koordynować pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 15 mln 177 tys. 759,71 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2022 r.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu zlokalizowane będzie na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostanie pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim  wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstaną też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

 

 

powiązane artykuły:

Miejsca parkingowe na niepokolczyckiego fot Pawel Ja Nic Janicki 017 scaled
Lokalne 5 sierpnia 2022

W zabrzańskim Ratuszu podpisano umowę dotycząca budowy miejsc postojowych przy ul. Niepokólczyckiego

59 720358
Lokalne 13 sierpnia 2022

Dzięki informacji jednej z mieszkanek udało się uratować skrajnie wycieńczone zwierzęta, które zamkn

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3