Z hulajnogą w pociągu? Podpowiadamy jak podróżować ekologicznie, ekonomicznie… i zdrowo.

Z hulajnogą w pociągu podpowiadamy jak podróżować ekologicznie ekonomicznie i zdrowo

Redakcja

3 kwietnia, 2023

Jak poruszać się po mieście sprawnie, szybko i bez zbędnych kłopotów związanych z parkowaniem? Mamy na to odpowiedź i jest ona jednocześnie ekonomiczna i ekologiczna. Już jesienią 2022 roku w Polsce znajdowało się niemal 100 tysięcy sharingowych e-hulajnóg oraz niemal 30 tysięcy rowerów, które możemy wypożyczać w polskich miastach. To świetna wiadomość dla elektromobilności oraz ekologicznej, wygodnej komunikacji w zatłoczonym mieście.

Z hulajnogą!

Coraz częściej podróżujemy rowerem lub kupujemy własną hulajnogę, aby szybko i sprawie przemieszczać się w przestrzeni miasta. Dzięki temu podróżować możemy bezpiecznie, dość szybko, ale także nie emitując kolejnych kilogramów dwutlenku węgla. Czy jednak oznacza to, że hulajnoga nadaje się tylko na krótkie dystanse? Nie, ponieważ tutaj pojawia się transport publiczny, a przede wszystkim najbardziej komfortowa opcja, czyli podróż pociągiem.

Zacznijmy od tego, że w pociągach Kolei Śląskich możecie bezpłatnie przewieźć złożoną w pokrowcu hulajnogę. Dodając do tego możliwość mobilnego zakupu biletu, nasza podróż staje się ekstremalnie ekologiczna oraz nowoczesna. Możemy szybko przejechać pomiędzy najbardziej zatłoczonymi miastami naszego województwa, zajrzeć do Parku Śląskiego, Muzeum Zagłębia, czy nawet wpaść na kawę tuż pod szczytami Szyndzielni. Rozkładamy naszą hulajnogę i podróżujemy po mieście niejednokrotnie sprawniej niż własnym samochodem, oszczędzając na paliwie, eksploatacji oraz… własnych nerwach.

Rowerem?

Podróż rowerem zwykle kojarzy nam się z dłuższymi trasami. To jednak nie wyklucza korzystania z transportu kolejowego. Dlaczego? Ponieważ linie komunikacyjne Kolei Śląskich w dużej mierze biegną w okolicach najcenniejszych oraz najatrakcyjniejszych obszarów dla miłośników kolarstwa.

To oczywiście także wybór ekologiczny i wspierający przemiany. W końcu, jeżeli wybieramy się na spacer na świeżym powietrzu, warto nie wsiadać w samochód, którym zaparkujemy na leśnym parkingu, ale rozpocząć wyprawę już na progu naszego domu! Pamiętajcie o tym, że zabierając ze sobą rower, powinniśmy zakupić bilet na jego przewóz, lub jeżeli macie taką możliwość, możecie złożyć Wasz rower i w ten sposób bezpłatnie przewieźć go transportem kolejowym. Trudno nie stwierdzić, dość patetycznie, że wybór hulajnogi i roweru, to wybór przyszłości – ale to chyba stwierdzenie w zupełności zgodne z prawdą.

powiązane artykuły:

turystyka kolejowa na śląsku
Turystyka 15 stycznia, 2023

Jak często podróżujecie pociągami tylko dlatego, aby podróżować pełnymi wspaniałych panoram linia

przewożenie roweru w pociągach kolei śląskich
Turystyka 16 stycznia, 2023

Wiosna tuż tuż, a więc czas odkurzyć rowery, nasmarować łańcuchy, napompować opony! Pamiętajcie,

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3