XV edycja Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki. Trwają zapisy

Festiwal biegowy

Redakcja

18 marca 2024

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach i Miasto Katowice zapraszają na XV edycję cyklicznego biegowego święta. Organizatorzy pomyśleli o uczestnikach w każdym wieku. W planie do pokonania półmaraton i dystanse 5 i 10 km. Dzieci pobiegną od 200m do 1200 m – w zależności od wieku. Na zawodników Nordic Walking czeka jak co roku 8-kilometrowa trasa. Tegoroczną nowością w ramach Katowickiego Festiwalu Biegowego w związku z obchodami Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 są Mistrzostwa Szkół Wyższych o Puchar Rektora AWF Katowice – dla społeczności Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

W sobotni ranek 18 maja Katowicki Park Leśny Muchowiec stanie się aktywnym centrum Śląska, a to za sprawą XV już edycji Katowickiego Festiwalu Biegowego. AWF Katowice — główny organizator tej cyklicznej imprezy przygotował dla uczestników mnóstwo atrakcji.

KFB i EMNK 2024

Nowością w konkurencjach XV edycji Katowickiego Festiwalu Biegowego im. Jerzego Kukuczki są Mistrzostwa Szkół Wyższych o Puchar Rektora AWF Katowice „Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024”. Każda uczelnia Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki może zgłosić łącznie we wszystkich biegach 20 startujących, którzy powalczą o unikalne trofeum i zapiszą się jako prekursorzy tej kategorii. Zawodnicy z poszczególnych uczelni biorą udział także w klasyfikacji open oraz w kategoriach wiekowych.

Dystanse i klasyfikacja

Bieg Kukuczki to cykliczna, można by rzec flagowa impreza sportowa rokrocznie organizowana przez katowicką uczelnię. Dorośli mogą wziąć udział w konkurencjach biegowych na dystansie 5 km, 10 km oraz w półmaratonie, a także rajdzie Nordic Walking, którego trasa przewidziana jest na 8 km. PKO Półmaraton to część cyklu Korony Śląskich Półmaratonów. Podczas zawodów prowadzone będą odrębne klasyfikacje OPEN kobiet i mężczyzn oraz klasyfikacje w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W poszukiwaniu przyszłych olimpijczyków

W ramach Festiwalu organizatorzy przewidzieli także przestrzeń dla najmłodszych biegaczy, którzy mogą zmierzyć się w indywidualnej rywalizacji na dystansach: grupa 1 – rocznik 2018 i następne ok. 200 m; grupa 2 - roczniki 2015-2017 ok. 300m; grupa 3 - roczniki 2014-2012 ok. 600m; grupa 4 – roczniki 2011-2009 ok. 900 m; grupa 5 - roczniki 2008-2006 ok. 1200m. Kto wie, może pośród uczestników są przyszli mistrzowie olimpijscy? Nawyki zaszczepiane od najmłodszych lat często zamieniają się w pasję na całe życie, a udział w imprezach sportowych takich jak ta, procentuje.

Każdy uczestnik biegu dla dzieci i młodzieży musi posiadać aktualną legitymację szkolną lub inny dokument tożsamości, w celu umożliwienia organizatorowi weryfikacji daty urodzenia.

Sztafeta pokoleń

Pośród festiwalowych konferencji jest też szczególna, w której o wspólne trofeum walczą różne grupy wiekowe – Sztafeta Pokoleń. Mogą w niej wystartować drużyny składające się z 10 zawodników, w tym 6 uczniów, 2 nauczycieli i 2 rodziców. Każdy zawodnik ma do pokonania jedno okrążenie po wyznaczonej przez organizatora trasie (ok. 300 m). Rozegrane zostaną dwa biegi w 2 kategoriach: szkoły podstawowe (obejmujące drużyny składające się z uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych); szkoły ponadpodstawowe (obejmujące drużyny składające się z uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych). Uczniowie biorący udział w „Sztafecie pokoleń” muszą posiadać aktualną legitymację szkolną, w celu potwierdzenia przynależności do danej szkoły. Sport to język uniwersalny, nie mamy więc wątpliwości, że przyczyni się do dialogu pokoleń.

Rajd Nordic Walking

Dla maszerujących z kijkami AWF Katowice przygotowuje 8-kilometrową trasę. Ta dyscyplina cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób w różnym przedziale wiekowym. Choć wydaje się dość prosta, aby przyniosła pożądane efekty, wymaga dokładności i praktyki. Organizatorzy zachęcają do udziału zarówno doświadczonych „chodziarzy” jak i tych początkujących, którzy 18 maja będą mieli świetną okazję poćwiczyć i udoskonalić technikę pod okiem specjalistów Szkoły Mistrzów. 

Po rywalizacji

Na wszystkich uczestników oprócz wspaniałych wrażeń i korzyści z ruchu na świeżym powietrzu czekają przygotowane przez organizatorów pamiątkowe, unikalne medale oraz dyplomy. Dodatkowo, wśród wszystkich startujących, zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. O dobrą energię podczas biegu zadba grono sponsorów, wśród których nie zabraknie znanych marek, na czele ze sponsorem tytularnym wydarzenia – PKO BP.

Zapisy, regulaminy poszczególnych konkurencji i godziny startów na stronie: https://www.biegkukuczki.pl/

Przygotuj się!

Do każdej imprezy biegowej warto się wcześniej przygotować. Specjaliści AWF Katowice z Zakładu Lekkiej Atletyki zapraszają na Trening Zdrowotny w Mieście Nauki! W każdą środę o 18:00 (stadion MOSIR, ul. Asnyka) zajęcia z zakresu slow jogging i Nordic Walking. W czwartki o 18:00 na Stadionie AWF (ul. Kościuszki 84) Boot camp — trening funkcjonalny na świeżym powietrzu, kształtujący rozwój zdolności motorycznych, wytrzymałość i siłę. Organizatorzy zapraszają osoby pełnoletnie. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Nie wymaga się zapisów. Akcja ma charakter treningu zdrowotnego i trwa do maja 2024.

powiązane artykuły:

Festiwal Biegowy im Wojciecha Korfantego
Lokalne 4 marca 2024

14 kwietnia w Katowicach odbędzie się kolejny Festiwal Biegowy im. Wojciecha Korfantego.

Bieg Wiosenny w Parku Śląskim
Sport 13 stycznia 2024

24 marca 2024 roku z Pól Marsowych ruszy jedenasta edycja Biegu Wiosennego. To jedna z na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3