Policja namierza osoby, które odpaliły pirotechnikę na Wielkich Derbach Śląska

Policjaderby

Redakcja

18 marca 2024

Dewastacja stadionu, narkotyki, pirotechnika i starcia z ochroną. Policja podsumowała Wielkie Derby Śląska. 

Wielkie Derby Śląska za nami. Po kilkunastu latach wróciły na Stadion Śląski. Ruch Chorzów przegrał 1:2 z Górnikiem Zabrze. Na trybunach zasiadło ponad 38 tysięcy osób.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że było to wydarzenie podwyższonego ryzyka. Mecz zabezpieczali katowiccy, chorzowscy i zabrzańscy policjanci, wspierani przez mundurowych z Oddziału Prewencji Policji z Katowic, Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Kielc, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Radomia, Szczecina, Wrocławia, Warszawy, Samodzielnego Pododdziału Policji z Częstochowy i Gorzowa Wielkopolskiego, oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Katowic, a także Policji konnej i przewodników psów służbowych. 

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem doszło do kilku incydentów. Między innymi na jednym z bloków na Osiedlu Tysiąclecia zawisł olbrzymi baner z napisem "jeb*ć Ruch". Podczas samego wydarzenia doszło do wielu aktów wandalizmu na stadionie. Zniszczone toalety i serwerownia. Pseudokibice obu drużyn doprowadzili do konfrontacji z ochroną obiektu. Policja wyjaśnia tę sprawę. 

Pirotechnika i blisko 100 wykroczeń

Policjanci ujawnili 97 wykroczeń popełnionych przez kibiców przemieszczających się na imprezę sportową – w większości było to spożywanie alkoholu w miejscu do tego nieprzeznaczonym oraz używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym. Mundurowi nałożyli na sprawców 58 mandatów karnych, skierowali 3 wnioski do sądu oraz pouczyli 36 osób.

Zatrzymany został pseudokibic z Krakowa, który prowadził samochód pod wpływem narkotyków. W seacie kierowanym przez 21-latka policjanci ujawnili niebezpieczne przedmioty i wyroby pirotechniczne. Zatrzymany został osadzony w policyjnym areszcie. 

Podczas pierwszej połowy meczu, pseudokibice chorzowskiego klubu rozłożyli wielkoformatową flagę i odpalili na stadionie środki pirotechniczne, co spowodowało kilkuminutowe wstrzymanie meczu. Całe zajście zostało zarejestrowane przez mundurowych, którzy już prowadzą czynności identyfikacyjne osób naruszających prawo. Ponadto pseudokibice obu drużyn doprowadzili do konfrontacji z ochroną obiektu. Na terenie Stadionu doszło również do zniszczenia serwerowni i wyposażenia obiektu – policjanci z Chorzowa wykonują czynności i ustalenia celem identyfikacji sprawców tych przestępstw.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3