Wysyłali fałszywe wiadomości sms. Oszukali ponad 200 osób

Iphone g5a3c03c1f 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

12 grudnia, 2022

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec 19 osób. Zarzuca się im m.in. liczne wyłudzenia mienia poprzez uzyskanie bezprawnego dostępu do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych. Wykorzystywali do tego fałszywe wiadomości SMS.

Podejrzani działali w okresie od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku. Śledczy ustalili, że - włamywali się do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych poprzez rozsyłanie na ich numery telefoniczne fałszywych SMS-ów. W treści wiadomości sugerowano konieczność dokonania dopłaty w kwocie 0,50 zł. za np. dostarczenie paczki i za pomocą załączonego linku, odsyłano pokrzywdzonych na stronę firmy kurierskiej, by tam uregulowali płatność - informuje gliwicka prokuratura.

Link jednak odsyłał do fałszywej strony, nad którą podejrzany miał kontrolę. Kiedy ofiara logowała się na swoje kontro bankowe, wówczas grupa przestępcza zdobywała jej dane. - Oskarżeni w tym czasie wykorzystując uzyskany w ten sposób login i hasło, logowali się na prawdziwej stronie określonego banku, dopisywali do konta własne urządzenie jako zaufane, a następnie z rachunku bankowego poszczególnych pokrzywdzonych dokonywali zaboru środków pieniężnych. W ten sposób oskarżeni przywłaszczyli łączną kwotę co najmniej 1 miliona złotych z kont bankowych 206 osób pokrzywdzonych - dodaje prokuratura.

Podejrzani użyli 138 numerów telefonów. Przygotowali 60 różnych fałszywych linków, które załączyli do 447234 wiadomości SMS rozesłanych z 3 bramek internetowych za pośrednictwem łącznie 138 numerów telefonów.

Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 8.3µg/m3