Wystawa rzeźb Beksińskiego 320 metrów pod ziemią

Wystawa rzeźb Beksińskiego w Kopalni Guido

Redakcja

27 lutego 2024

Mniej znane, ale równie ciekawe oblicze Zdzisława Beksińskiego – artysty rzeźbiarza – do 21 kwietnia podziwiać możemy w wyjątkowych przestrzeniach Zabytkowej Kopani Guido. Na poziomie 320 otwarta została wystawa jego dzieł. 

Wystawa pn. „Rzeźba – Beksiński w Zabrzu” obejmuje dzieła artysty, nad którymi pracował głównie w latach 60. ubiegłego wieku. Rzeźby i obrazy-reliefy Beksińskiego, które uzupełniły jego bogaty dorobek malarski czy rysunkowy, to świat pełen dramatyzmu i tajemniczości.

Ekspozycja, która jest połączeniem sztuki i industrialnego dziedzictwa regionu, oferuje nie tylko możliwość podziwiania dzieł mistrza, ale także stanowi okazję do przeżycia niezwykłej przygody w przestrzeni, gdzie sztuka współgra z historią. Celem wystawy jest upowszechnianie twórczości rzeźbiarskiej Zdzisława Beksińskiego, która składa się dziewięciu głów, trzech reliefów oraz dwóch monumentalnych rzeźb zatytułowanych Hamlet i Makbet.

Do prac rzeźbiarskich powstałych na stelażu z drutu, założonego gipsem, spawanych z elementów blachy, o wyrazistej fakturze linii i wyżłobień należą inspirowane literaturą Hamlet i Makbet. Hamlet to przetworzony wizerunek ludzkiej postaci, wyciągniętej i mocno wygiętej, przykład rzeźby działającej za pomocą dużej skali. Smukłość, nierealność siedzącej postaci, spotęgowana przez zniekształcenie figury, czyni z Hamleta dzieło częściowo abstrakcyjne, wytwór artystycznej wizji. Druga z rzeźb, prezentowanych na wystawie, to Makbet, postać tragiczna, przegrana, przedstawiona jako figura klęcząca na kolanach, z rękami dramatycznie wyciągniętymi ku górze.

Z kolei rzeźby z serii Głowy są gładko opracowane i wycyzelowane. Oczodoły i otwory uszne czaszek mają zróżnicowane kształty oraz głębokości, kontrastują ze sobą kolory użytych patyn: od jasnych po głębokie czerwienie, brązy i czerń. Formy czaszek znacząco się różnią, jedne są bardziej zwarte, masywne, inne – lekkie, ażurowe. Symetryczne nacięcia, rozcięcia Głów, destrukcja materii potęgują u widza wrażenie niepokoju w kontakcie z tymi specyficznymi portretami.

Instytucje partnerskie i zaangażowane w powstanie wystawy, to oprócz Muzeum Górnictwa Węglowego także Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku. Obiekty na wystawę wypożyczono z Galerii Sztuki Współczesnej „Nowa” w Krakowie.

powiązane artykuły:

Park hutniczy w zabrzu
Lokalne 23 lutego 2024

Wodny plac zabaw, skatepark, siłownia pod chmurką, miejsca do grillowania, wybieg dla psów, wyre

Kolej z zabrza do pyrzowic
Lokalne 14 lutego 2024

W czerwcu rozpoczną się prace przy realizacji kolejnego etapu Kolei Metropolitalnej GZM. Już nie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3