Wybuch gazu w katowickiej kamienicy! [AKTUALIZACJA]

Państwowa Straż Pożarna

Katarzyna Kulyk

27 stycznia, 2023

W katowickiej dzielnicy Szopienice przy ulicy Biskupa Herberta Bednorza doszło do wybuchu. Trwa akcja ratowniczo-poszukiwawcza.

NAJNOWSZE INFORMACJE, KLIKNIJ TUTAJ

Poniższe informacje pochodzą z godziny 10:30 i 13:00.

Dziś rano, 27 stycznia doszło do wybuchu w kamienicy przy ulicy Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach. Budynek uległ zawaleniu, na razie nie wiadomo ile osób mogło w nim przebywać w momencie wybuchu.

W wyniku zdarzenia w okolicznych budynkach w tym szkole podstawowej, która znajduje się w pobliżu wybiło szyby z okien. Zniszczenia są spore. Ruch w okolicznych ulicach został wstrzymany. Trwa akcja ratunkowa.

AKTUALIZACJA:

Do zdarzenia doszło około 8:30, przyczyna samego wybuchu jest wciąż ustalana, jednak padły już potwierdzenia, które mówią o znajdujących się w budynku źródłach gazu takich jak butle gazowe do kuchenki. 

Według informacji Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach liczba rannych osób wzrosła do 5 poszkodowanych, wszyscy zostali przeniesieni do szpitala, wśród poszkodowanych jest dwójka kilkuletnich dzieci. W wyniku wybuchu ranni mają liczne uszkodzenia ciała, w większości to oparzenia.

- Ustalono, że w środku w momencie wybuchu znajdowało się 8 osób, 7 z nich wyszło o własnych siłach bądź z pomocą ratowników. Wciąż trwają przeszukiwania gruzów. Jedna osoba jest wciąż poszukiwana. - komentuje podkomisarz Łukasz Kloc z katowickiej policji

W okolicy kamienicy znajduje się szkoła podstawowa oraz technikum. Siła podmuchu była na tyle duża, że około 80% okien w szkołach uległo zniszczeniu. W województwie śląskim trwają jednak ferie zimowe, w budynku na szczęście nie było uczniów. Sama konstrukcja budynku wciąż jest jednak stabilna i nie została uszkodzona, w związku z tym nie grozi jej wyburzenie.

Uszkodzona została także ściana budynku sąsiadującego z kamienicą. W nim także zostały powybijane szyby.

AKTUALIZACJA na godz. 12:30:

Prawdopodobnie w miejscu zdarzenia mogło przebywać 9, a nie 8 osób. Spod gruzów wyciągnięto 7 osób, w tym troje dzieci Poszukiwane są dwie kobiety, matka i córka, niestety ratownicy nie mają pewności, czy kobiety znajdowały się w budynku. Trwa akcja poszukiwawcza. Działania ratowników skupiają się na dotarciu do mieszkania numer 3, w którym zameldowane były poszukiwane.

powiązane artykuły:

Straz
Lokalne 7 marca, 2022

Wybuch gazu w jednym z mieszkań w Sosnowcu. Mieszkańcy musieli opuścić budynek.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3