Wybór laptopa - podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Wybo r laptopa podpowiadamy na co zwro cic uwage

Redakcja

16 sierpnia, 2022

Laptopy podbiły rynek, jako wygodne, mobilne osobiste komputery. To właśnie możliwość zabrania urządzenia ze sobą do domu czy w podróż jest jedną z największych zalet. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które dość mocno mogą się różnić między sobą parametrami. Na co zwrócić uwagę szukając laptopa?

Rodzaje laptopów

Asortyment jest obecnie ogromny, dlatego warto dowiedzieć się, od jakich kwestii zacząć filtrowanie, aby wybrać optymalny model. Najczęściej specjaliści pytają, do jakich celów będzie wykorzystywane urządzenie, bo od tego zależy dobór odpowiednich parametrów oraz półka cenowa urządzenia. Laptop dla grafika, w którym karta graficzna będzie zintegrowana z płytą główną może nie być dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jakie aspekty zwracać uwagę wybierając laptopa - koniecznie przeczytaj kompleksowy poradnik oraz odpowiedz na pytania w treści: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-laptop-jak-wybrac-poradnik/

Poniżej pogrupowaliśmy laptopy na 4 podstawowe rodzaje:

Laptop do codziennego użytku i nauki

Ze względu na wykorzystanie urządzenia wyróżnić można m.in. laptopy do domu - rozwiązania bardzo uniwersalne, które świetnie sprawdzą się dla podstawowych czynności. Parametry takiego urządzenia są najczęściej wystarczające do tego, aby wygodnie i płynnie przeglądać strony internetowe czy profile w mediach społecznościowych, ale bez najmniejszego problemu umożliwiają także oglądnięcie filmu. Dzieci z całą pewnością będą mogły grać w niezbyt obciążające gry dostępne online, a także wygodnie słuchać muzyki. To rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się podczas zdalnej nauki.

Laptop gamingowy

Gdy przenośny komputer ma służyć graczom, to z całą pewnością trzeba będzie zainwestować w sprzęt nieco lepszej jakości. Podstawowymi parametrami, na jakie trzeba będzie zwrócić uwagę to procesor, a dokładniej taktowanie procesora, a także karta graficzna. Tutaj najlepiej wybrać model z dedykowaną kartą graficzną, ponieważ ta, która jest zintegrowana z płytą główną raczej nie będzie wystarczająca do płynnej gry. Ważne jest też to, jaka karta graficzna do komputera zostanie zamontowana, bo tylko najmocniejsze wersje kart podołają płynnej grze w najnowsze tytuły. Do kompletu dobrać musimy możliwie dużą pamięć RAM i pojemne dyski SSD. Biorąc pod uwagę fakt, że rozgrywki w niektórych grach trwają naprawdę długo warto zwrócić też uwagę na sprawdzony i wydajny układ chłodzenia urządzenia.

Laptopy biznesowe

Tu wszystko zależy, czego potrzebujemy. Asortyment urządzeń, które świetnie sprawdzą się w firmach jest duży. Od prostych modeli, zbliżonych parametrami do laptopów wykorzystywanych w domu, po bardzo zaawansowanie technologicznie urządzenia. Gdy pracujemy zdalnie warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, które zapewnią nam komfort pracy. W branży graficznej trzeba sprawdzić możliwość podłączenia zewnętrznych monitorów o wymaganej do pracy rozdzielczości. Najnowsze laptopy z powodzeniem mogą zastąpić nawet potężne stacjonarne stacje robocze.

Ultrabooki

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie ultrabooki. To wyjątkowe urządzenia, które cechuje zdecydowanie niższa waga i smukła budowa. Do tego takie laptopy są niesamowicie wydajne i energooszczędne. Długi czas pracy na baterii jest ważny gdy używamy komputera w różnych miejscach, często pracując bez możliwości podłączenia do prądu. Wyjątkowe parametry sprawiają, że ultrabooki są urządzeniami cenionymi przez specjalistów. To propozycja dla analityków czy programistów oraz osób, które z racji prowadzonej działalności gospodarczej lub charakteru pracy często uczestniczą w spotkaniach poza siedzibą firmy.

Jakie aspekty trzeba wziąć pod uwagę kupując laptopa?

Wśród istotnych parametrów wymienić można te, które związane są z ekranem. Wielkość i rodzaj matrycy mogą wpływać na komfort codziennej pracy. Laptopy mogą mieć naprawdę kompaktowy rozmiar, bo 11,6 cala, albo i mniej to gabaryt, który bez problemu zmieści się nawet w damskiej torebce. Optymalnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy komputera do czegoś więcej niż surfowanie po Internecie, będzie urządzenie o przekątnej ekranu 13,3 lub 14 cali. Rozmiar ten pozwala na wygodne korzystanie. To fajne rozwiązanie, aby pracować z kawiarni czy w pociągu. Nieco większa przekątna, tj. 15,6 lub 17 cali sprawdzi się świetnie, gdy na urządzeniu planujemy oglądać filmy. To korzystne rozwiązanie także dla grafików, jeśli praca na zewnętrznym monitorze nie zawsze wchodzi w grę.

Używając komputera w różnych miejscach nie bez znaczenia jest także jego waga. Nie każdy wie, ale najlżejsze modele przenośnych komputerów mogą ważyć nawet poniżej kilograma! Ultrabooki czy laptopy o przekątnej 13,3 lub 14 cali ważą niewiele więcej, bo ok. 1,5 kg. To duże ułatwienie i wygoda.

Ważna jest także rozdzielczość, a ta może być naprawdę imponująca. Ale aby z urządzenia korzystać naprawdę wygodnie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj matrycy. Tutaj trzeba się zastanowić nad tym, w jakich warunkach będziemy korzystać z urządzenia. Najczęściej słyszy się o matrycach błyszczących oraz matowych. Co to właściwie znaczy? W matrycy błyszczącej kolory z całą pewnością będą wyglądały znacznie lepiej, ale - no właśnie w błyszczącym ekranie to, co dookoła będzie się odbijało. Jest to bardzo uciążliwe i mało praktyczne, a praca na zewnątrz jest naprawdę trudna, dlatego tu alternatywą będzie matryca matowa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.8µg/m3 PM2.5: 29.6µg/m3