WUG powołał komisję, która zbada przyczyny tragedii w kopalni Zofiówka

DSC 5489

Redakcja

27 kwietnia, 2022

Dziesięciu górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz firmy zewnętrznej zginęło w katastrofie w kopalni Zofiówka. Akcja ratownicza trwała około 100 godzin i zakończyła się 27 kwietnia w godzinach porannych.

Już w poniedziałek, 25 kwietnia Wyższy Urząd Górniczy poinformował, że prezes WUG powołał komisję, która zbada przyczyny katastrofy górniczej w kopalni Zofiówka. 

-  W poniedziałek, 25 kwietnia br. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał Komisję do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju - informuje Wyższy Urząd Górniczy. Przewodniczącym komisji będzie  Zbigniewa Rawickiego - dyrektora Departamentu Górnictwa WUG. W jej skład weszli eksperci, specjaliści i naukowcy m.in. z: Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Śląskiej i Głównego Instytutu Górnictwa.

- Prace w wyrobiskach znajdujących się w rejonie zdarzenia zostały wstrzymane do zakończenia prac Komisji powołanej przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, która zbada przyczyny wypadku - informuje JSW.

Do głównych zadań Komisji będzie należało m.in.:

  • określenie mechanizmu wstrząsu wysokoenergetycznego, zaistniałego w dniu 23 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju, oraz przesłanek zaistnienia tego wstrząsu, którego skutkiem było tąpnięcie oraz wypadek zbiorowy;
  • analiza zagrożenia metanowego, w kontekście tąpnięcia, o którym mowa w pkt. 1, uwzględniająca stosowane metody prognozowania oraz działalność profilaktyczną;
  • przygotowanie opinii w zakresie wpływu prowadzonych robót na sejsmiczność w rejonie zaistniałego zdarzenia oraz możliwości dalszego prowadzenia ruchu zakładu górniczego w tym rejonie;
  • ocena akcji ratowniczej.

 22 kwietnia prezes WUG powołał podobną komisję w sprawie tragedii w KWK Pniówek.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd zweryfikuje wszystkie procedury w polskim górnictwie. Katastrofami w obu kopalniach zajmuje się również gliwicka prokuratura.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.9µg/m3 PM2.5: 25.5µg/m3