Poseł Kowalski o kopalni Wieczorek: Tu można było wydobywać węgiel kamienny jeszcze 15-20 lat!

Wieczorekkowalski
Kastelik

Szymon Kastelik

27 kwietnia, 2022

Czy w kopalni Wieczorek można było nadal wydobywać węgiel? Poseł Solidarnej Polski uważa, że tak, chociaż to Polska Grupa Górnicza już za rządów Zjednoczonej Prawicy przekazała tę kopalnię do likwidacji.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski przyjechał do Katowic, żeby wziąć udział m.in. w Europejskim Kongresie Gospodarczym. Przy okazji zawitał przed kopalnię Wieczorek. Na swoim Twitterze opublikował krótki film, do której dopisał: Tu można było wydobywać węgiel kamienny jeszcze 15-20 lat!

- Niestety zamykane są polskie kopalnie. A możemy wydobywać węgiel kamienny i brunatny.  W moim przekonaniu najważniejsze jest, żeby bezpieczeństwo energetyczne opierać o własne zasoby - mówi na nagraniu Kowalski. Uważa, że należy zrobić audyt polskich kopalń i ich zasobów. Dlaczego? - Żeby takie kopalnie nie był zamykane. To można dalej wydobywać węgiel kamienny - twierdzi poseł i wskazuje na kopalnię Wieczorek.

- Polski węgiel to polskie bezpieczeństwo - podsumowuje. 

Poseł Janusz Kowalski jest znany ze swojego sprzeciwu wobec planu odejścia od węgla, który zaproponowała Unia Europejska, a przyjął rząd Mateusza Morawieckiego. Jednak wskazując na kopalnię Wieczorek zapomniał, ze to już Polska Grupa Górnicza przekazała ten ośrodek wydobywczy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w 2017 roku. Powód był prosty - nie było już tam węgla w bezpiecznym rejonie wydobywczym. Pozostałości przejęła kopalnia Murcki-Staszic. 

Ponadto na terenie kopalni Wieczorek powstanie Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny.  Pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński podpisała umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu realizacji tego projektu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 25.6µg/m3 PM2.5: 21.4µg/m3