Wrześniowe zmiany dla kierowców. Więcej punktów karnych za wykroczenia drogowe

Pexels peter fazekas 1386649

Redakcja

31 sierpnia 2022

Już od 4 września wejdą w życie pierwsze zmiany w przepisach dla zmotoryzowanych Polaków, kolejne 17 i 21 września. Lepiej nauczyć się ich na pamięć, bo ich nieznajomość może sporo kosztować.

Wrzesień to ważny miesiąc dla wszystkich dzieci i nastolatków, którzy wracają do szkół. Okazuje się, że w tym roku będzie równie istotny dla polskich kierowców. Yanosik posumował wszystkie informacje na temat wrześniowych zmian dla kierowców, a będzie ich sporo. 

Na początek dobre informacje, czyli zaoszczędzimy na naklejce z numerem rejestracyjnym na szybę oraz nie będzie obowiązku wydawania karty pojazdu. Ponadto wszystkie organy kontroli ruchu drogowego oraz rejestrujące pojazdy będą miały dostęp do centralnej ewidencji pojazdów, w której znajdą wszelkie niezbędne informacje. Właściciele aut będą mogli również sprawdzić historię pojazdu online. 

To spora oszczędność dla tych, którzy będą przerejestrowywać lub rejestrować pojazd osobowy. Podczas procesu będzie można zaoszczędzić: 94,5 zł za rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy (75 zł koszt karty pojazdu, 18,5 zł koszt nalepki kontrolnej i 1 zł opłaty ewidencyjnej) lub 19 zł za rejestrację auta wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zachowywania dotychczasowych tablic (18,5 zł koszt nalepki kontrolnej i 1 zł opłaty ewidencyjnej). Koszt rejestracji samochodu osobowego w powyższych przypadkach już od 4 września zmieni się na kwotę 161,5 zł (wcześniej wynosił 256 zł dla pojazdu z zagranicy oraz 180,5 zł dla auta zarejestrowanego w Polsce). 

 

Ważne zmiany w przepisach od 17 września. Lepiej, żeby ta data pozostała w głowach wszystkich kierowców. Od tego dnia zwiększona zostanie liczba punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia drogowe, m.in. nadmierną prędkość, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, jazdę pod prąd na autostradzie czy po spożyciu alkoholu. Niebezpieczni kierowcy będą mogli otrzymać maksymalnie jednorazowo nawet 15 punktów karnych, obecnie jest to 10 punktów. Zmieni się również taryfikator punktów karnych za przekroczenie prędkości, a punkty będą się "kasowały" po 2 latach.

Wejdzie w życie zasada recydywy. Ponadto od września będzie obowiązywać kara recydywy, a więc podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości, które zostało zarejestrowane w ciągu dwóch lat od poprzedniego wykroczenia tego samego rodzaju.

Od 21 września zmienia się definicja chodnika. Miały zmienić się przepisy dotyczące zatrzymywania oraz postoju na chodniku. Obecnie dopuszczalne jest pozostawienie pojazdu na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi samochodu, którego DMC nie przekracza 2,5 t. 

Parkowanie na chodniku jednak nie będzie całkowicie zabronione, mimo nowej definicji chodnika, którą reguluje ustawa o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Zamiast części drogi przeznaczonej do ruchu pieszych, chodnik będzie definiowany jako część drogi dla pieszych, przeznaczonej wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Co stanowi delikatną sprzeczność w informacjach, ale na szczęście nie zmienia dotychczasowych regulacji dla pojazdów – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik. 

 

 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.7µg/m3 PM2.5: 19.7µg/m3