Najlepsi dyrygenci przyjadą do Filharmonii Śląskiej. Wesołowski: Jeden z najważniejszych konkursów

Csm Orkiestra Symfoniczna fot Wojciech Mateusiak 14 of 56 8969ec0944

Redakcja

31 sierpnia, 2022

Już w przyszłym roku Filharmonia Śląska zorganizuje 11. edycję Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Jednak wcześniej, bo już w październiku bieżącego roku, odbędzie się Międzynarodowy Kurs Dyrygencki, który poprowadzi Daniel Oren.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, znany na całym świecie. Organizowany jest w Filharmonii Śląskiej w Katowicach od 1979 roku. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Jego repertuar obejmuje utwory od klasycyzmu po muzykę współczesną, w tym utwory kompozytorów polskich.

- To konkurs dyrygentów. Jeden z najważniejszych na świecie. Konkurs, do którego zgłaszają uczestnicy z całego świata. To kilkaset zgłoszeń - tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach od 17 do 26 listopada 2023 roku. Odbędzie się w trzech etapach, a pierwszym wystąpi 50 uczestników. W konkursie przyznane zostaną 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia, a także szereg nagród w postaci koncertów z uznanymi w świecie zespołami.

Członkiem jury będzie maestro Daniel Oren, który w tym roku poprowadzi Międzynarodowy Kurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga. W październiku w Filharmonii Śląskiej kilkunastu młodych dyrygentów będzie uczyło się pod okiem Orena. 

- Po raz pierwszy w historii ogłaszamy masterclassy dla młodych dyrygentów. Już teraz możemy pochwalić się, ze zgłoszeń było bardzo dużo. Nadeszły z całego świata, ze wszystkich kontynentów - dodaje Wesołowski.

Kurs zakończy się koncertem, natomiast najlepszy z "uczniów" otrzyma szansę wystąpienia w pierwszej fazie Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. - Takie masterclassy, gdzie praca przez cały tydzień z Orenem, może wskazywać to, że możemy zaliczyć go do wspaniałej pięćdziesiątki - informuje dyrektor Filharmonii Śląskiej.

WIĘCEJ W PONIŻSZEJ ROZMOWIE WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.9µg/m3 PM2.5: 22.7µg/m3