Wozownia zamku w Tworkowie już otwarta dla turystów

121106

Redakcja

29 października, 2022

Wozownia przy ruinach zamku w Tworkowie odzyskała dawny blask. Na jej rewitalizację śląska gmina Krzyżanowice pozyskała ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20. Obiekt po gruntownej modernizacji jest już dostępny dla turystów, którzy dodatkowo mogą zobaczyć odnowiony ogród oraz punkt widokowy.

Modernizacja wozowni przy zamku w Tworkowie zachowała zabytkowy charakter obiektu. Sam remont był kompleksowy: zbudowano od nowa sanitariaty, powstały przeszklenia i zamontowano balustrady, konieczna była budowa instalacji wodociągowej oraz wykonanie pokrycia stropu i stropodachu. Rewitalizacja - poza wieżą i wozownią - objęła również wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów. 

- Dawna wozownia przy ruinach zamku w Tworkowie jest turystyczną wizytówką subregionu zachodniego. Rewitalizacja przywróciła temu wyjątkowemu miejscu dawny blask. Ale to też efekt skutecznej pracy miejscowego samorządu, dlatego wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu chcę dziś pogratulować zaangażowania. To jeden z tych projektów, które warto było wspierać. Z RPO rozpisanego na lata 2014-2020 na ten cel przeznaczono kwotę ponad 2 mln zł. Ruiny zamku przyciągają swoją magią, naprawdę dobrze się tutaj czujemy, więc nie jest zaskoczeniem, że cieszy się dużą popularnością wśród przyjezdnych. Dlatego nie widzę przeszkód, aby dalej wspierać projekty w tej części regionu, zwłaszcza, że są to pomysły interesujące, perspektywiczne, które finalnie przyczynią się do promocji województwa. Pamiętajmy, że turystyka zawsze przekłada się na rozwój – przekonuje marszałek Jakub Chełstowski, który uczestniczył uroczystym otwarciu wozowni.

Całkowity koszt modernizacji wozowni zamku to blisko 2,5 mln zł. Na jej rewitalizację śląska gmina Krzyżanowice pozyskała ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20. Obiekt po remoncie jest już dostępny dla okolicznych mieszkańców i turystów, którzy mogą tam też korzystać z odnowionego ogrodu oraz punktu widokowego.  Dodatkowo zrewitalizowane pomieszczenia zamkowe maja służyć także lokalnej społeczności, będą się tam odbywały koncerty i wystawy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3