Wolontariusze remontują kamienicę w Bytomiu

Remonty mieszkan bytom

Redakcja

17 kwietnia 2024

W ruch poszły młotki, wiertarki i wiadra pełne poremontowego gruzu. Tak wyglądał pierwszy dzień robót w budynku przy ul. Piekarskiej 40, gdzie w ramach współpracy Bytomskich Mieszkań i Fundacji Habitat for Humanity Poland rozpoczęły się prace remontowe prowadzone przez wolontariuszy.

Położona w ścisłym centrum kamienica przy ul. Piekarskiej 40 pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i – nie licząc czynnego lokalu użytkowego na parterze – pozostaje niezamieszkana.

Wkrótce się to zmieni, bo budynkiem zainteresowała się działająca w ponad 70 krajach Fundacja Habitat For Humanity, która koncentruje się na poprawie sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w trudnych warunkach m.in. poprzez swoje programy remontowe, budowlane oraz inicjatywy z zakresu rzecznictwa publicznego.

– W ramach tych działań gościliśmy w Bytomiu 15-osobową grupę wolontariuszy między innymi z USA i Wielkiej Brytanii, która pod okiem budowlańców rozpoczęła prace rozbiórkowe polegające na skuwaniu starych tynków i wynoszeniu gruzu – mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

I tak w ramach akcji przy Piekarskiej 40, wyremontowana zostanie klatka schodowa oraz cztery mieszkania, które zasilą komunalny zasób gminy, a następnie trafią do osób, które oczekują na lokal.

W 2022 roku budynek przeszedł remont w ramach projektu termomodernizacji wraz z likwidacją niskiej emisji. Remont ma się zakończyć do końca roku, a fundacja postawiła sobie za cel przekazanie umeblowanych mieszkań.

Piekarska, Kolonia Zgorzelec i nie tylko

Budynek przy ul. Piekarskiej to nie pierwsza realizacja Fundacji Habitat for Humanity Poland w Bytomiu, choć z pewnością jedna z większych. Dotychczas organizacja włączyła się w odświeżenie ścian Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czy remont pojedynczych mieszkań przy ul. Jaronia i Królowej Jadwigi.

Kolejnym dużym projektem, który Fundacja Habitat for Humanity Poland realizuje w ramach współpracy z Bytomskimi Mieszkaniami jest projekt adaptacji na cele mieszkaniowe dwukondygnacyjnego budynku dawnej pralni położonego w centrum Kolonii Zgorzelec. W budynku ma powstać sześć mieszkań, w tym trzy przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ważnym założeniem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynku, dlatego w ramach modernizacji obiektu fundacja planuje wewnętrzną izolację ścian budynku oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

powiązane artykuły:

Szyb krystyna
Lokalne 5 kwietnia 2024

Szyb Krystyna to jeden z najbardziej ikonicznych zabytków poprzemysłowych województwa ślą

Nastawnia bramowa
Lokalne 2 kwietnia 2024

Spółka PKP PLK podpisała umowę na wykonanie prac remontowych w nastawni. Zgodnie z umową,

Oczyszczalnia bytom
Lokalne 8 kwietnia 2024

Wśród 67 wybranych do dofinansowania projektów z naszego województwa, na Rozwój energetyki rozpro

Majowka w gorach najlepsze gorskie lokalizacje i apartamenty gdzie spedzic weekend majowy 2024
Lifestyle 13 kwietnia 2024

Długi weekend w Beskidach to świetna miejscówka na to, by się odprężyć, zaznać dużej dawki ru

Kartony na wymiar konfigurator opakowan kartonowych
Lifestyle 16 kwietnia 2024

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija. Z tego powodu innowacyjne rozwiązania pakowania odg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3