Remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu ma kosztować prawie 1,4 mln zł

Nastawnia bramowa

Redakcja

2 kwietnia 2024

Spółka PKP PLK podpisała umowę na wykonanie prac remontowych w nastawni. Zgodnie z umową, remont powinien zakończyć się jeszcze w 2024 roku i będzie kosztował prawie 1,4 mln zł.

W ramach inwestycji konstrukcja nastawni zostanie oczyszczona i pomalowana, elewacja i dach obiektu będą poddane renowacji, a okna i drzwi zostaną wymienione. Także wnętrze obiektu przejdzie modernizację. Na nastawni zamontowane zostanie również nowe oświetlenie, dzięki czemu nocą obiekt będzie podświetlony. Wszystkie prace będzie realizowała firma PORR SA, która prowadzi także przebudowę linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie, gdzie m.in. modernizowana jest pochodząca z 1929 roku hala peronowa dworca PKP.

Historyczna nastawnia bramowa „Bt”

Nastawnia bramowa „Bt” została zaprojektowana i wzniesiona w 1935 roku, kiedy Bytom był w granicach III Rzeszy. Budynek zaprojektowano w charakterystyczny, modernistyczny kształt w stylu streamline, który popularny był w latach 30. XX wieku. Obiekt posiada formę dwubryłową – niższa, jednokondygnacyjna część mieści dziś pomieszczenia warsztatowo-techniczne, zaś wyższa, nadwieszona nad torami kolejowymi i wsparta na stalowym filarze, przeznaczona jest na pomieszczenie tzw. nastawnicowni, w której znajdują się pulpity nastawcze do sterowania ruchem kolejowym.

Wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków nastawnia bramowa „Bt” nie pełni już funkcji posterunku technicznego. We wrześniu 2022 roku sterowanie ruchem zostało przeniesione na nastawnię BT4, a docelowo ruch pociągów po zmodernizowaniu linii kolejowej nr 131 będzie kierowany z nowo powstałego Lokalnego Centrum Sterowania „Bytom” w rejonie ul. Składowej.

Wszystkie prace realizowane na nastawni bramowej zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Taka procedura jest konieczna, bowiem obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Nastawnia bramowa bytom

powiązane artykuły:

Minibus bytom
Lokalne 28 marca 2024

3 kwietnia na bytomskie ulice wyjedzie nowa linia minibusowa nr 740. Minibus połączy najważniejsz

Kolonia zgorzelec
Lokalne 26 marca 2024

Zakończył się remont zabytkowego zespołu urbanistyczno-architektonicznego Kolonia Zgorzelec w Byt

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3