Województwo śląskie nadal na "czerwono". Kiedy luzowanie obostrzeń?

Restaurant 3597677 1920

Redakcja

26 kwietnia 2021

W minionym tygodniu Adam Niedzielski ogłosił regionalizację luzowania obostrzeń. Od dzisiaj w jedenastu województwach powróciła hybrydowa nauka w klasach I-III oraz otworzyła się branża beauty. Niestety w tym gronie nie znalazło się woj. śląskie.

Rząd utrzymał dotychczasowe obostrzenia w pięciu województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz łódzkim. W tych regionach nadal obowiązuje nauka zdalna we wszystkich klasach szkół podstawowych, branżowych oraz średnich. Obowiązuje też ograniczona działalność galerii handlowych. Studia fryzjerskie, tatuażu oraz kosmetyczne pozostają zamknięte. 

W całym kraju nie może działać stacjonarnie gastronomia. Zamknięte są też bary i kluby. Instytucje kultury również są nieczynne. Na pewno do końca majówki zamknięte pozostaną hotele, pensjonaty itp.

Kiedy nastąpi kolejne luzowanie obostrzeń? Najprawdopodobniej w środę minister zdrowia przedstawi kolejne daty. Według nieoficjalnych jeszcze doniesień, w pierwszej kolejności otwarte zostaną instytucje kultury. Do całkowitej normalności powrócą także galerie handlowe. Możemy spodziewać się, że jeszcze w maju otwarta zostanie branża turystyczna.  Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej wystosowała apel do rządu, aby otworzyć jak najszybciej tzw. ogródki. Zauważają też, że nie ma dowodów na to, aby w restauracjach ryzyko zakażenia było wyższe niż np. w sklepie.

Jeśli chodzi o plan dalszego postępowania m.in. przy otwieraniu branż gospodarki musimy brać pod uwagę jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń - powiedział Adam Niedzielski, szef MZ.

Musimy pamiętać o tym, że rząd przyjął regionalizację luzowania obostrzeń. Największy dobowy przyrost zakażeń nadal odnotowywany jest w woj. śląskim. Dlatego mieszkańcy tego regionu muszą przygotować się na to, że odchodzenia od obostrzeń oraz otwieranie gospodarki będzie w śląskim zachodzić z opóźnieniem w porównaniu do reszty kraju.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3