Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego ws. CPK/KDP zwołana "na ostatnią chwilę"

124120
Kastelik

Szymon Kastelik

6 kwietnia 2023

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał na 5 kwietnia Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego w sprawie Kolei Dużych Prędkości. Apelował o to m.in. marszałek województwa śląskiego oraz większość radnych Sejmiku. Problem w tym, że według relacji społeczników, radnych i Urzędu Marszałkowskiego, informacja o zwołaniu WRDS przyszła w "ostatniej chwili", a jej termin nie był konsultowany z zainteresowanymi stronami.

w obradach WRDS ws. CPK/KDP uczestniczył on-line pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała. Na spotkaniu nie padły żadne przełomowe obietnice, deklaracje czy zapowiedzi. Minister Horała mówił praktycznie to samo, co powiedział na konferencji prasowej w marcu i co mówi prawie zawsze w mediach. Stwierdził, że od momentu ogłoszenia wariantu inwestorskiego KDP przez Górny Śląsk, w sprawie programu dobrowolnych nabyć zadzwoniło nawet 100 osób. 

Organizacja WRDS odbyła się "za pięć dwunasta". Społecznicy z Mikołowa dowiedzieli się o spotkaniu... dzień wcześniej. W podobnym terminie informacja dotarła m.in. do parlamentarzystów, którzy od początku wspierają mieszkańców protestujących przeciwko KDP/CPK. Na radzie obecny nie mógł być m.in. marszałek Jakub Chełstowski, który aktualnie przebywa z wizytą w Japonii. - Szkoda, że wojewoda nie kontynuuje dobrego zwyczaju, aby posiedzenie poprzedziło Prezydium WRDS. Nie konsultował terminu spotkania, co do tej pory było normą - skomentował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Grupie mieszkańców m.in. z Mikołowa udało się w porę zapisać na WRDS i uczestniczyć w jej pierwszej części. Absurd zwołanej w trybie pilnym radzie opisał poseł Maciej Kopiec, który przebywa w szpitalu. Chciał, podobnie jak Marcin Horała, uczestniczyć w spotkaniu w formie on-line, ale jak twierdzi poseł, biuro wojewody odmówiło mu takiej formy uczestnictwa w WRDS.

- Przewodniczący WRDS, cyngiel PiS zwołał posiedzenie Rady wczoraj (tj. we wtorek) o godzinie 17:48 wiedząc, że Marszałek Chełstowski jest w delegacji - skomentował Maciej Kopiec.

Przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przy okazji WRDS zorganizowana została również pikieta przeciwników budowania KDP w wariancie 72.


fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3