Wielkanocna procesja konna w Gliwicach

Procesja konna gliwice

Redakcja

31 marca 2024

W Poniedziałek Wielkanocny w gliwickiej dzielnicy Ostropa odbędzie się coroczna procesja konna. Ten zwyczaj uznawany jest za jeden z najstarszych zachowanych na Śląsku i Łużycach i czyni Ostropę miejscem szczególnym w Polsce. Ostropska tradycja wpisana została na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Wypełniają je obrzędy religijne, ale także liczne symbole i obyczaje. Znany i powszechny jest zwyczaj zdobienia pisanek czy śmigus-dyngus. W Gliwicach mają coś jeszcze – procesję konną w Ostropie. To zwyczaj widowiskowy i wyjątkowy w skali kraju.

Wielkanocna procesja, zwana również Osterritt lub rajtowaniem czy jazdą za Panem Bogiem, znana była już w XVII wieku, ale ponoć jej początki sięgają jeszcze dalej. Obecnie wielkanocne procesje konne zachowały się w niewielu miejscach, m.in. w Gliwicach, powiecie gliwickim, oleskim, strzeleckim i raciborskim.

To zwyczaj świąteczny mający zapewnić urodzaj i dobre plony. Jeźdźcy pokonują trasę wokół pól w orszaku trójkami, a pierwszą z nich tworzy trzech kawalerów ze skrzyżowanymi wieńcami na piersi. Dodatkowo, jeden z nich – jadący w środku – trzyma krzyż procesyjny. Jeźdźcy znajdujący się dalej wiozą natomiast krzyż wielkanocny oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.

Także w tym roku, tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny, o godz. 13.00 sprzed kościoła pw. Ducha Świętego w Ostropie wyruszy orszak, który każdego roku tworzy kilkudziesięciu jeźdźców. Kiedyś mogli być to wyłącznie mężczyźni, jednak w latach 70–80. XX wieku do uczestnictwa w procesjach dopuszczono także kobiety. Kawalkada potrwa mniej więcej 4 godziny. Na godz. 17.00 zaplanowano mszę świętą.

powiązane artykuły:

Jajka faszerowane grzybami shitake 3 De Care scaled
Lifestyle 28 marca 2024

Wielkanoc to czas, gdy na stołach pojawia się wiele tradycyjnych mięsnych dań, które nies

pomysł na wielkanocny obiad
Lifestyle 27 marca 2024

Wielkanoc już niebawem. Brak pomysłu na obiad? Sprawdź przepisy inspirowane Azją (dorsz, kaczka,

Wielkanoc poza domem
Lifestyle 26 marca 2024

Szwedzki stół z tradycyjnymi świątecznymi smakołykami od lokalnych dostawców, wyp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3