Katowickie tężnie solankowe wracają po zimowej przerwie

Teznie solankowe w katowicach

Redakcja

31 marca 2024

To już tradycja, że od 1 kwietnia w Katowicach uruchamiane są tężnie solankowe. Zakład Zieleni Miejskiej otrzymał zamówioną solankę do wykorzystania w obiektach, które są obecnie przygotowywane do udostępnienia mieszkańcom. Dodatkowo, w różnych częściach miasta sukcesywnie uruchamiane są także fontanny.

– W Katowicach mamy dwie tężnie solankowe, ta wybudowana w Zadolu w 2019 r. była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji w regionie. Natomiast tężnia na os. Tysiąclecia zainaugurowała swoją działalność jesienią ubiegłego roku. Oba obiekty są dobrze wkomponowane w zielone otoczenie co sprawia, że oprócz zdrowotnych właściwości solanki oferują również możliwość wypoczynku w przyjemnej przestrzeni – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Zdrowie dzięki inhalacjom

Korzystanie z tężni solankowych kojarzone jest raczej z miejscowościami uzdrowiskowymi, jednak takie budowle można postawić praktycznie wszędzie. Tężnia to obiekt z drewna, wypełniony gałązkami z tarniny. Spływająca po nich solanka rozbija się i tworzy się leczniczy aerozol. Dzięki temu przebywanie w okolicy tężni pozwala na wdychanie powietrza nasyconego takimi pierwiastkami, jak jod, brom, wapń i magnez. Solanka, która zasila katowickie tężnie, pochodzi z Dębowca, z odwiertu „Korona”, skąd wydobywana jest od 1982 r. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Pomaga w leczeniu m.in. chorób zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób reumatycznych i wielu innych.

Podobnie jak w latach ubiegłych tężnie będą działały do końca października.

Odpoczynek przy fontannie

Oprócz tężni ZZM ma pod swoją opieką również 20 fontann. Po zimowej przerwie także one są po kolei uruchamiane, aby w ciepłe dni dawać mieszkańcom ochłodę. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest przeprowadzenie przeglądów, aby wszystko działało bez zarzutu. Obecnie działają już fontanny m.in na Placu Kwiatowym katowickiego rynku oraz przy NOSPR. Wkrótce po kolei będą uruchamiane pozostałe fontanny. Znajdują się one w wielu miejscach, m.in. na placach Andrzeja i Wolności, przy ul. Jankego i Górniczego Stanu. Fontanny są także na placach Hlonda, Herberta, Grunwaldzkim, Miarki oraz przy skwerze Fojkisa.

powiązane artykuły:

Tężnia zlokalizowana jest na os Tysiąclecia fot Kamil Kalkowski
Lokalne 6 października 2023

Miłośnicy zdrowego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu doczekali się tężni sola

Domki dla owadów
Lokalne 21 marca 2024

Owadom będą służyć odnowione w ramach IV edycji Zielonego Budżetu domki. Gdy w kwietniu o

Droga rowerowa na ul Hallera
Lokalne 20 marca 2024

Zakończyły się odbiory drogi rowerowej w rejonie ulicy Hallera w Szopien

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.1µg/m3