Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia została oficjalnie otwarta

Tężnia zlokalizowana jest na os Tysiąclecia fot Kamil Kalkowski

Redakcja

6 października, 2023

Miłośnicy zdrowego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu doczekali się tężni solankowej na os. Tysiąclecia. Inwestycja została ukończona i oficjalnie udostępniona mieszkańcom. To realizacja projektu wybranego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Prace przy budowie tężni solankowej na Tysiącleciu zakończyły się w połowie września jednak w ostatnich tygodniach trwały jej odbiory oraz dostarczana była solanka. Pochodzi ona, podobnie jak w przypadku tężni w parku Zadole, z Zabłocia i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Tężnia jest już drugim tego typu projektem zrealizowanym przez miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego. 

Całość inwestycji kosztowała blisko 3 mln zł. W tym roku, podobnie jak tężnia w parku Zadole, obiekt będzie działał do ostatniego dnia października. Jej ponowne uruchomienie w przyszłym roku planowane jest na początek kwietnia. To oznacza, że mieszkańcy Katowic i turyści będą mogli korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez większość roku.

Warto podkreślić, że inwestycja jest realizacją dwóch zadań z Budżetu Obywatelskiego. Budowa samej tężni była projektem ogólnomiejskim, który uzyskał 14 658 głosów, natomiast ogród był zadaniem lokalnym, które zostało przeznaczone do realizacji uzyskując 5 181 głosów. Łączna wartość inwestycji to blisko 3 miliony zł. Do realizacji pozostaje jeszcze zadanie z kolejnej edycji BO zakładające wybudowanie parkingu przy obiekcie. Parking będzie gotowy na ponowne uruchomienie tężni w kolejnym sezonie.

- Cieszę się, że tak licznie zebraliśmy się dzisiaj przy tej tężni. Wiem, że ta inwestycja jest naprawdę trafiona, bo podczas codziennych spacerów z dziećmi spotykamy tu bardzo wielu sąsiadów. Sam pomysł zrodził się podczas spotkania mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, która później pomagała również w promocji tego pomysłu podczas głosowania, za co bardzo dziękuję - powiedziała Agnieszka Piątek, wnioskodawczyni obu zrealizowanych projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Jednym z wyjątkowych elementów tego projektu jest ogrodowy raj dla zmysłów. To pewnego rodzaju forma ogrodu sensorycznego, w którym rosną wyjątkowe rośliny. To doskonałe miejsce na spacery, medytację czy po prostu chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Otoczenie tężni również ma zachęcić mieszkańców do spędzania przy niej czasu – wykonano nasadzenia drzew, zamontowano elementy małej architektury, ławki, stojaki. Dzięki temu wokół tężni tworzy się zacieniona alejka, która będzie dodatkowym atutem dla osób, które chcą korzystać z jej właściwości będąc w ruchu. 

powiązane artykuły:

Owce które koszą trawę fot 2
Lokalne 5 października, 2023

Zazwyczaj do koszenia trawy używamy kosiarek spalinowych, które co prawda skutecznie i sz

384281921 660234192879864 3385298402947666571 n
Lokalne 4 października, 2023

Przy ul. Tylnej Mariackiej odsłonięto oficjalnie mural przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego. W ur

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3