Biskup sosnowiecki wszczyna procedurę karną! "Ks. Tomasz Z. dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych"

B 6680
Kastelik

Szymon Kastelik

7 października, 2023

Biskup sosnowiecki zdecydował o wszczęciu wewnętrznego procesu karnego przeciw ks. Tomaszowi Z. Komisja, która działa w kurii ustaliła, że duchowny mógł dopuścić się poważnego złamania norm moralnych. 

W lokalu zajmowanym przez księdza Tomasza Z. na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (bazylika) miało dojść do seks-imprezy. Co wydarzyło się w budynku należącym do parafii?

Impreza została zorganizowana w mieszkaniu księdza Tomasza Z., redaktora sosnowieckiego dodatku do katolickiego tygodnika "Niedziela". Podczas "zabawy" jedna osoba miała stracić przytomność. Na miejsce wezwano ratowników medycznych, ale ostatecznie nie zostali wpuszczeni do środka. Musiała interweniować policja.

W obiegu jest kilka wersji wydarzeń, a kabarety zdążyły już przygotować skecze odnoszące się do zdarzenia w Dąbrowie Górniczej. Sam ksiądz Tomasz Z. w oświadczeniu przesłanym do Gazety Wyborczej zaprzeczał medialnym doniesieniom. Sprawą zajmuje się prokuratura, która prowadzi śledztwo pod kątem nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Swoje "śledztwo" rozpoczęła też kuria sosnowiecka tuż po tym, kiedy o sprawie poinformował proboszcz parafii.

Procedura karna

12 września biskup Grzegorz Kaszak po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia od proboszcza parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej o „interwencji pogotowia i policji” w mieszkaniu ks. Tomasza Z., powołał Komisję wyjaśniającą okoliczności tego zdarzenia. Teraz już wiemy, co będzie dalej.

Fakty ustalone przez Komisję w oparciu o świadectwa przesłuchanych osób pozwoliły stwierdzić, że ks. Tomasz Z. wraz z dwiema innymi osobami świeckimi dopuścił się bardzo poważnego złamania norm moralnych, na co Kościół nie wyraża zgody i co zdecydowanie potępia - informuje kuria diecezjalna w Sosnowcu. 

Jak stwierdziła komisja, zdarzenie doprowadziło do wielkiego zgorszenia dla wiernych i słusznego oburzenia opinii publicznej. - Ks. Tomasz Z. swoim postępowaniem poważnie naruszył zobowiązania wynikające ze stanu duchownego, co może być uznane za przestępstwo w rozumieniu prawa kanonicznego - dodaje kuria. 

Biskup zdecydował o wszczęciu procesu karnego, na mocy którego można zastosować wobec duchownego najcięższe kary kościelne, w tym wydalenie ze stanu duchownego. Sprawą mają zająć się prawnicy kościelni z poza diecezji, żeby cały proces był bezstronny. Po zakończeniu prac wszystkie akta sprawy trafią do Watykanu, gdzie zostanie podjęta ostateczna decyzja wobec ks. Tomasza Z.

Jednocześnie komisja śledzi postępowanie prokuratorskie w tej sprawie, a wszelkie ustalenia zostaną włączone do "postepowania kościelnego". 

Przypomnijmy, że decyzją biskupa, ks. Tomasz Z. został odwołany ze wszystkich podejmowanych do tej pory funkcji i urzędów. Stracił też stanowisko redaktora w katolickim tytule prasowym. 

fot. diecezja sosnowiecka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.1µg/m3 PM2.5: 25.4µg/m3