Już możemy podziwiać mural Wodeckiego w Katowicach

384281921 660234192879864 3385298402947666571 n

Redakcja

4 października, 2023

Przy ul. Tylnej Mariackiej odsłonięto oficjalnie mural przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele miasta oraz rodziny wybitnego artysty. 

Mural można podziwiać na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli m.in. bliscy Zbigniewa Wodeckiego: jego córka Katarzyna Wodecka-Stubbs oraz siostra Elżbieta Wodecka-Smosarska oraz przedstawiciele Fan-Clubu Zbigniewa Wodeckiego i Stowarzyszenia SAWP.

- Szukaliśmy miejsca w Katowicach, które będzie godne do upamiętnienia Zbigniewa Wodeckiego. Padło na Tylną Mariacką, która znajduje się w ścisłym centrum miasta – niedaleko Teatru Śląskiego i aktualnej siedziby NOSPR-u. Inspiracją do stworzenia muralu był sam Zbigniew Wodecki i jego twórczość. Przede wszystkim chcemy podziękować sponsorom, bez których tego muralu by nie było tłumaczyli Artyści z "Czary-Mury" Marek Grela i Marta Piróg, którzy byli odpowiedzialni za projekt i wykonanie muralu. Dzieło powstało dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP i firmy Energo-Complex.

Zbigniew Wodecki lata swojego dzieciństwa spędził w Katowicach. Jego ojciec był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (teraz NOSPR), a jego siostra, która nadal mieszka w Katowicach była śpiewaczką w Operze Gliwickiej i często chodziła na próby, które odbywały się w Teatrze Śląskim, gdzie sam Zbigniew Wodecki występował. Pojawiał się również w popularnym w Katowicach w połowie lat 70’ – Varietes Centrum – zwanym również „Centrum u Michalika”.

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.9µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3