Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo. Charytatywny rajd polskich gwiazd motorsportu

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

Redakcja

3 lipca, 2023

Wielka Wyprawa Maluchów z Bielska-Białej do Monte Carlo wyruszy 4 lipca. To największy projekt charytatywny polskich gwiazd motorsportu pod hasłem: Razem możemy pomóc dzieciom, które ucierpiały w wypadkach drogowych.

Wyprawa - w której wezmą udział reprezentanci kilku pokoleń polskich i międzynarodowych rajdowców, m.in. Sobiesław Zasada, Longin Bielak, Janusz Szerla, Rafał Sonik, Kajetan Kajetanowicz oraz Bartosz Ostałowski - ma zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drodze, edukację młodych pokoleń pod kątem świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym, a także wesprzeć dzieci, które w wyniku wypadków drogowych potrzebują pomocy oraz opieki.

- Z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że w wypadkach drogowych najbardziej pokrzywdzoną grupą - fizycznie, jak i psychicznie - są dzieci. Dlatego razem postanowiliśmy im pomóc – deklarują pomysłodawcy rajdu.


Według danych policji w 2022 roku w wypadkach drogowych w Polsce zginęły 1.883 osoby, a 24.703 zostały ranne. Część ofiar to dzieci, które ucierpiały nie tylko fizycznie - powypadkowe urazy psychiczne często mają długofalowy wpływ na ich życie. Dlatego Wielka Wyprawa Maluchów chce nagłaśniać i propagować kwestie bezpieczeństwa na drodze i świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Drugim elementem jest doraźna pomoc finansowa. Już od połowy czerwca do końca lipca, we współpracy ze Zrzutka.pl, trwa wielka zbiórka pieniędzy, przeprowadzanych jest też szereg wyjątkowych licytacji, w tym samych Maluchów czy cennych przedmiotów i aktywności przekazanych przez uczestników wyprawy. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane dwóm podmiotom – Fundacji Polskiego Związku Motorowego oraz Fundacji InterCars - na zapewnienie specjalistycznej pomocy dla dzieci - ofiar wypadków drogowych w Polsce.

– Od lat szukałem pomysłu na stworzenie wyjątkowego społecznego projektu motoryzacyjnego, który mógłby nieść pomoc. Pół roku temu na spotkaniu z Sobiesławem i Kajetanem moje marzenie okazało się możliwe do spełnienia. Jestem przekonany, że trafiliśmy w dziesiątkę i wspólnie zapoczątkowujemy dziś projekt, który przez najbliższe lata uczyni wiele dobrego i stanie się corocznym, największym pomocowym przedsięwzięciem motoryzacyjnym w Polsce – wyjaśnia Rafał Sonik.


Wielka Wyprawa Maluchów wyruszy 4 lipca z Bielska-Białej i potrwa osiem dni. Trasa poprowadzić będzie w sumie przez siedem krajów, a jej łączna długość wyniesie blisko 4.000 kilometrów. W sumie na trasę wyruszy 35 załóg. Tą najbardziej wyjątkową będzie duet Sobiesław Zasada i Longin Bielak, którzy łącznie mają 190 lat!
Inni kierowcy - ambasadorzy rajdu też mają się czym pochwalić. Rafał Sonik to zwycięzca Rajdu Dakar i 9-krotny zdobywca Pucharu Świata, Kajetan Kajetanowicz jest wielokrotnym rajdowym wicemistrzem Świata, trzykrotnym mistrzem Europy i czterokrotnym mistrzem Polski. Z kolei Bartosz Ostałowski to jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który prowadzi… stopą, a do Monte Carlo wyruszy specjalnie przerobionym Maluchem z automatyczną skrzynią biegów.powiązane artykuły:

3 53 0 3 323 274490
Lokalne 6 czerwca, 2023

6 czerwca 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych powstał pierwszy, zmontowany z włoskich

284660517 1500660010351199 8158809495497319380 n
Lifestyle 23 czerwca, 2022

Wcześniej urodzeni pamiętają, że samochód marki Fiat 126 p był autem rodzinnym, przydawał się jako d

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3