Budowa nowego bloku energetycznego o mocy 910 megawatów w Elektrowni Jaworzno jest zaawansowana w 93 proc.. Rozpoczął się rozruch „na gorąco”, czyli pierwsze rozpalenie palników kotła olejem lekkim.
Warta ponad 6 mld zł budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron.
Prace związane z rozruchem nowego bloku rozpoczęły się jesienią ub. roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Wytworzony przez nową jednostkę prąd zasili ok. 2,5 mln gospodarstw domowych.
Jak podał w środę Tauron, testy i próby poszczególnych układów instalacji w ramach rozpoczętego właśnie "gorącego" rozruchu potrwają przez kilka najbliższych tygodni.
Gorący rozruch oznacza uruchomienie wszystkich elementów instalacji przy użyciu docelowych materiałów - takich jak woda, węgiel, para i olej. To moment, który można porównać do pierwszego odpalenia silnika w samochodzie po opuszczeniu linii produkcyjnej - tłumaczą przedstawiciele Tauronu.
Jak podano w komunikacie, proces „gorącego” rozruchu poprzedzony był trawieniem polegającym na rozpuszczeniu i usunięciu zanieczyszczeń na wewnętrznych ściankach rur kotła i rurociągów parowych, przy zastosowaniu odpowiednich roztworów chemicznych. Pozostałe zanieczyszczenia usunięto poprzez płukanie. (PAP)
foto: TPE