Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Zabytkowy bielski Ratusz zostanie wyremontowany

Skocz w Beskidy
Neorenesansowy, XIX-w. bielski Ratusz, jeden z najbardziej okazałych obiektów w mieście, a zarazem siedziba samorządu, zostanie wyremontowany: zyska nowy dach i odnowione zostaną jego wnętrza. Wszystko potrwa do końca 2021 r. – podał magistrat.

Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego zakomunikował, że prace przy obu zadaniach będą prowadzone równolegle.

„W czasie remontu pomieszczeń Ratusz będzie normalnie funkcjonował”

zaznaczył urzędnik.

Modernizacja dachu budynku będzie sporym wyzwaniem. Dopiero w drugim przetargu wyłoniono wykonawcę. Ostatecznie wybrano ofertę opiewającą na ponad 4,5 mln zł.

Jacek Kachel poinformował, że remont dachu będzie polegał m.in. na wymianie pokrycia. Przywrócone zostanie historyczne pokrycia z naturalnego łupku. Wyremontowane zostaną elementy metalowe, kominy, elewacja oraz sztukaterie, które znajdują się w przestrzeni dachowej, a także gzyms w pasie pod korytem z blachy. Zmodernizowane zostaną instalacje odgromowa i elektryczna.

Kachel dodał, że remont pomieszczeń na dwóch piętrach Ratusza będzie kosztował ok. 650 tys. zł. Zakres prac obejmie m.in. zerwanie warstw podłóg, naprawę podłóg z parkietu, a także remont ścian i sufitów.

„Dużym wyzwaniem będzie remont dzisiaj niewidocznego parkietu. Nikt nie wie, w jakim on jest stanie. Wydział inwestycji urzędu zakłada powrót do oryginalnego pierwowzoru, o ile będzie to oczywiście możliwe”

powiedział Kachel.

Budynek Ratusza został wzniesiony w Białej Krakowskiej w latach 1895-1897. Pierwotnie mieścił on m.in. bialski magistrat oraz komunalną kasę oszczędności. Po połączeniu Białej i Bielska w 1951 r. stał się siedzibą władz Bielska-Białej. (PAP)


Komentarze