Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

W Raciborzu powstał historyczny chodnik. 14 płaskorzeźb wykonanych z brązu przybliża historię miasta

fot. UM w Raciborzu
Racibórz stworzył chodnik historyczny, który w atrakcyjny sposób przybliża najważniejsze wydarzenie z historii miasta.

To kolejny po szlaku Racibórz Retro (tablice przedstawiające fotografie dawnego Raciborza) pomysł na przybliżenie historii miasta zarówno turystom jak i jego mieszkańcom.

14 płaskorzeźb wykonanych z brązu zdobi chodnik na skwerze Pieczki. Całą trasę rozpoczyna tablica informacyjna w pięciu językach przybliżająca przedstawione wydarzenia z historii Raciborza.

"Chodnik historyczny powstał w tym miejscu nieprzypadkowo. Jest to z jednej strony ścisłe historyczne centrum naszego miasta, a zdrugiej strony punkt w połowie drogi między pomnikiem Eichendorfa a basztą więzienną. Miejsce to z racji braku wzmożonego ruchu samochodów jest idealne aby przewodnik oprowadzjący turystów mógł przystanąć wraz z grupą i przybliżyć najważniejsze momenty z dziejów Raciborza" - mówił podczas otwarcia wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

 

Chodnik powstał dzięki współpracy miasta z wrocławską ASP. Prezentowane dzieła sztuki rzeźbiarskiej są wynikiem pracy studentów tej akademii. Trzech z czternastu twórców szlaku odwiedziło Racibórz wraz ze swoim dziekanem by nieco przybliżyć proces twórczy kierując nimi podczas tworzenia tych prac.

Podczas oficjalnego otwarcia nowej turystycznej atrakcji obecny był również znany i ceniony raciborski historyk Paweł Newerla. Prace wywarły na nim bardzo pozytywne wrażenie a po zapoznaniu się z całokształtem wyraził jako raciborzanin ogromną wdzięczność twórcom i współpracującym z nimi pracownikom Urzędu Miasta jak również wiceprezydentowi za wkład w promowanie historii Raciborza.

 

Źródło: UM Racibórz