Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-2 °C
AAA

Bytomski Sanepid: kobieta uznana 2 razy za ozdrowieńca nie była... zakażona

Wiadomości
Kobieta, którą dwukrotnie uznano za ozdrowieńca po przejściu COVID-19, nie została zakwalifikowana jako ponownie zakażona – poinformowała powiatowa inspekcja sanitarna w Bytomiu.

W czwartek szefowa sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu Izabela Szczuka poinformowała, że w przypadku jednej osoby - kobiety, która została ozdrowieńcem po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników badania, kolejny dodatni wynik uzyskano po siedmiu tygodniach z badania wykonanego przy planowym przyjęciu do szpitala.

"W omawianej sytuacji uzyskanie kolejnego dodatniego wyniku badania przez pacjentkę nie zostało zakwalifikowane jako ponowne zakażenie, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy wynik taki nie świadczy o aktywnym zakażeniu, lecz o wykryciu pozostałości materiału genetycznego nieaktywnego już wirusa"

przekazała w piątek PAP Izabela Szczuka.

Sprecyzowała, że pierwsze badanie wykonano u pacjentki w związku z narażeniem na zakażenie na skutek kontaktu z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjentka nie zgłaszała wówczas żadnych objawów chorobowych i nie była hospitalizowana w związku z potwierdzeniem zakażenia. W przeprowadzonych następnie badaniach kontrolnych pacjentka dwukrotnie uzyskała ujemny wynik i została ozdrowieńcem.

7 tygodni później pacjentka zgłosiła się do szpitala na planowe leczenie innej choroby. Zgodnie z wdrożoną przez szpital procedurą postępowania przy przyjęciu wykonano badanie na obecność koronawirusa, w którym pacjentka uzyskała dodatni wynik. Została przekazana do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Raciborzu w celu dalszego leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji. Po zakończeniu leczenia została wypisana ze szpitala po uzyskaniu dwóch ujemnych wyników.

Na podstawie danych uzyskanych w toku prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego, u pacjentki nie wystąpiły objawy kliniczne COVID-19.

Wszystkie badania zostały przeprowadzone metodą Real Time RT-PCR. (PAP)


Komentarze