Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
8 °C
AAA

Rozpoczynają się przeglądy techniczne beskidzkich kolei linowych

foto: http://www.czantoria.net/
Ruszają wiosenne przeglądy techniczne kolei linowych w Beskidach. Turyści nie wyjadą już na Czantorię w Ustroniu, Mosorny Groń w Zawoi i na Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Tuż po świętach staną gondole na Szyndzielnię w Bielsku-Białej i Halę Skrzyczeńską w Szczyrku.

Gestorzy części kolejek nie wyznaczyli jeszcze konkretnych terminów przeglądów. Odbędą się one już po świętach, aby zdążyć przed 1 maja.

Podczas przeglądów konserwatorzy sprawdzą stan części ruchomych kolejek, gondoli lub krzesełek, a także łożysk i podpór. Prześwietlą też liny nośne i wymienią zużyte części.

Przegląd wyciągu na Czantorię potrwa do 9 kwietnia. Z tej atrakcji turystycznej będzie można jednak skorzystać od 2 do 5 kwietnia - wtedy będzie normalnie funkcjonowała.

Polskie Koleje Linowe podały, że przegląd kolei linowo-terenowej na Żar w Międzybrodziu Żywieckim rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 2 kwietnia. Nie kursuje wyciąg na Mosorny Groń w Zawoi. On również należy do PKL.

Przegląd kolei gondolowej na Szyndzielnię rozpocznie się 6 kwietnia. Turyści wyjadą ponownie 1 maja.

Podobnie będzie w największym ośrodku w Beskidach – Szczyrk Mountain Resort. Przegląd rozpocznie się tuż po świętach, aby można było otworzyć "gondole" na Halę Skrzyczeńską na „majówkę”. W Szczyrku mają nadzieję, że aura pozwoli na otwarcie wówczas górskich tras rowerowych, z których ośrodek słynie.

W wyższych partiach Beskidów, pomimo zbliżającej się wiosny, wciąż utrzymuje się zimowa aura. Miejscami leży nawet 1 m śniegu. W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. (PAP)


Komentarze