"Węgla mamy na 200 lat!". Solidarna Polska chce inwestycji w węgiel

Ministerstwo Sprawiedliwości

Redakcja

23 listopada, 2022

We wtorek 22 listopada członkowie rządu obradowali w sprawie wniosku ministra Michała Wójcika dot. inwestycji w górnictwo. Pomysł poparł Zbigniew Ziobro, który w ubiegłym tygodniu odwiedził kopalnię Wujek.

"Węgla mamy na 200 lat!" mówili na konferencji prasowej działacze Solidarnej Polski, a zarazem członkowie rządu: minister Wójcik, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Solidarna Polska chce, żeby rząd zaczął znów inwestować w górnictwo w celu zwiększenia wydobycia. Nowe inwestycje miałyby zmienić polskie górnictwo w bardziej ekologiczne. - Solidarna Polska zawsze staliśmy obok górników - mówił Michał Wójcik. 

- Inwestycje w górnictwo węgla kamiennego zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwolą pozyskiwać tani węgiel. Współpracujemy z ekspertami z dziedziny górnictwa i potwierdzają oni, że w naszym kraju zasobów węgla wystarczy jeszcze na 200 lat – dodał minister Wójcik.

Zarówno w Katowicach, jak i wczoraj w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości działacze Solidarnej Polski podkreślali, że na Górnym Śląsku są bogate złoża węgla kamiennego. To m.in. Imielin oraz tereny za tzw. rowem bełckim. Problem w tym, że mieszkańcy wskazywanych przez ludzi Ziobro nie chcą wydobycia pod swoimi domami. Obawiają się m.in. szkód górniczych oraz obniżenia cen działek. Głośno przeciwko temu protestują w Imielinie, gdzie cały czas można zobaczyć na domach transparenty wyrażające przeciw uruchomienia nowego złoża dla kopalni kopalni Piast-Ziemowit.

Solidarna Polska nie zgadza się na uzależnienie Polski od gazu. Działacze tej partii uważają, że to węgiel powinien być paliwem przejściowym transformacji energetycznej. -  Dlatego zwracamy się o konsensus do wszystkich sił politycznych, by to węgiel kamienny i brunatny stał się tzw. paliwem przejściowym - mówił Janusz Kowalski. 

- Uzależnienie Polski od gazu to droga donikąd - ostrzegał wiceminister Woś.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3