Walentynki w Bieruniu, czyli odpust św. Walentego

fot. UM Bierunia

Redakcja

14 lutego, 2023

14 lutego to wspomnienie św. Walentego. To ważny dzień dla Bierunia, gdzie znajduje się sanktuarium pod wezwaniem tego patrona. Dlatego w tym śląskim miasteczku walentynki są obchodzone w sposób wyjątkowy.

We wtorek - 14 lutego - w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa.

Wśród odpustowych kramów stanie też stoisko miejskie, gdzie będzie można zdobyć m.in. słynne bieruńskie całuski. Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność.

Miasto przygotowało też nowości - gadżety z walentynkowej, czerwonej kolekcji. Wszystkie opatrzone logo „Bieruń Ci przaje”. To hasło promocyjne miasta, które oznacza tyle, co Bieruń Cię kocha, Bieruń Ci sprzyja, Bieruń Ci dobrze życzy

Każdy, kto odwiedzi stoisko Bierunia podczas odpustu w dniu 14 lutego będzie mógł otrzymać wydaną specjalnie na tę okazję walentynkową kartkę z życzeniami po śląsku - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa bieruńskiego magistratu.

Ustawiona zostanie także plenerowa walentynkowa ramka, w której będzie można zrobić sobie sesję zdjęciową. Takie zdjęcie to idealna pamiątka dla zakochanych, rodzin, przyjaciół i wszystkich tych, którzy będą chcieli utrwalić swoje wspomnienia.

Do tego na stoisku miejskim trwać będą konkursy. Do wygrania zestawy walentynkowych gadżetów w tym: kubki termiczne, parasole i nowość wśród miejskich gadżetów: ciepłe zimowe czapki, które mogą stanowić wspaniały walentynkowy upominek. To model uniwersalny, odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego wspaniale wyglądają w parze. Nie zabraknie też walentynkowych czekoladek.

W czasie odpustu będzie można także zwiedzić wystawę rzeźby Jarosława Jasińśkiego, która jest czynna do 24 lutego w Kinoteatrze Jutrzenka, tuż przy bieruńskim Rynku. Warto też zajrzeć do kościoła św. Bartłomieja, gdzie do 14 lutego można podziwiać jedną z największych i najciekawszych ruchomych stajenek w regionie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3